Dokładnie rok temu, 13 grudnia 2023 roku został zaprzysiężony koalicyjny rząd na czele którego stanął Donald Tusk.
W skład Koalicji, która po ośmiu latach przejęła władzę po Prawie i Sprawiedliwości weszły dwie partie – Koalicja Obywatelska i Lewica oraz Trzecia Droga, czyli koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050.
Co wydarzyło się w straży pożarnej w ciągu tych dwunastu miesięcy?
Po pierwsze, już tradycyjnie, zmiany kadrowe.
Ze stanowisk zostało odwołane całe kierownictwo Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Komendanta gen. bryg. Andrzeja Bartkowiaka zastąpił dotychczasowy Rektor-Komendant Akademii Pożarniczej nadbryg. Mariusz Feltynowski.
Do MSWiA z ramienia PSL w randze Podsekretarza Stanu trafił były Komendant Główny PSP Wiesław Leśniakiewicz. Szefem MSWiA został Marcin Kierwiński, ale po kilku miesiącach zastąpił go Tomasz Siemoniak.
Stanowiska stracili komendanci wojewódzcy, ale nie wszyscy. Na stanowisku jako jedyny pozostał Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Krzysztof Ciosek, a odwołany Małopolski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Piotr Filipek po odwołaniu kontynuuje służbę na stanowisku Komendanta Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.
Zmiany jak zawsze po zmianie władzy objęły również część komend powiatowych i miejskich oraz szkół pożarniczych.
Po raz pierwszy od lat zdecydowano o przywróceniu do służby kilkunastu emerytowanych funkcjonariuszy, głównie na kierownicze stanowiska w Państwowej Straży Pożarnej.
Po drugie – nareszcie.
Po wielu próbach i problemach w MSWiA udało się przygotować ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej. Obecnie czeka na podpis prezydenta.
Na realizację nowych rozwiązań zawartych w ustawie rząd będzie przeznaczać rocznie nie mniej niż 0,3 proc. PKB. Zasadniczym celem ustawy jest wypełnienie społecznego zapotrzebowania na bezpieczne i odporne środowisko cywilne w kontekście zagrożeń militarnych i pozamilitarnych. Ustawa koncentruje się na bezpieczeństwie obywateli i – jak wielokrotnie zwracali uwagę autorzy regulacji – nie wpływa na swobody obywatelskie.
Po trzecie – pieniądze.
Zmieniony został podział środków z firm ubezpieczeniowych. Koalicja przegłosowała, a prezydent podpisał zmiany w ustawie, które zakładają, że połowa środków z firm ubezpieczeniowych po latach wróci z Komendy Głównej PSP do Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Raz w roku Związek będzie musiał przygotować i wysłać do Sejmu sprawozdanie z wykorzystania środków.
Po czwarte, zmiany w inspekcji OSP KSRG.
Od 1 sierpnia obowiązuje znowelizowane Zarządzenie Komendanta Głównego PSP w sprawie inspekcji gotowości operacyjnej jednostek KSRG. W znowelizowanym zarządzeniu Komendanta Głównego uporządkowano metodykę oceny inspekcji operacyjnej OSP KSRG.
Po piąte – dodatek.
Z dniem 1 maja został wprowadzony dodatek dla nowych strażaków, mianowanych na stanowisko służbowe – stażysta. Otrzymują co miesiąc ‘dodatek wprowadzający do służby’ w wysokości 544 złotych. Pieniądze będą wypłacane do momentu mianowania na wyższe stanowisko służbowe.
‘Dodatek’ jest krytykowany przez część strażaków. Głównie z powodów finansowych, przez wiele miesięcy komendy finansowały ‘dodatek’ z własnych budżetów, bez wsparcia z KG PSP i MSWiA. Dopiero niedawno komendy otrzymały środki z rezerwy celowej.
Ostatni punkt to PROTEST.
Koalicja rządowa kończy pierwszy rok zapowiedzią akcji protestacyjną w Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej. Powodem decyzji jest brak 15-procentowej podwyżki, o którą związki zawodowe służb mundurowych w MSWiA zabiegały od miesięcy. Zamiast tego w przyszłorocznym budżecie zapisano podwyżkę dla budżetówki w wysokości 5 procent.