Odrzutowy rosyjski samolot transportowy Ił-76 z 69 strażakami na pokładzie wylądował we wtorek na terenie starego terminalu wrocławskiego lotniska przy ul. Skarżyńskiego. Rosjanie przylecieli do Polski, by wziąć udział w międzynarodowych ćwiczeniach ratowników w Żaganiu.

Niecodziennych gości miał we wtorek przed południem Port Lotniczy Wrocław. Na terenie terminalu general aviation (starym terminalu, który obsługuje obecnie prywatne samoloty) wylądował Ił-76 należący do Ministerstwa Spraw Nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej. Na pokładzie przywiózł 69 rosyjskich ratowników, głównie strażaków, kilka psów ratowniczych i dwa ciężarowe auta.

Rosjanie przylecieli na Polex 2013 – międzynarodowe ćwiczenia poszukiwawczo-ratownicze w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu. Rozpoczną się one we wtorek o godz. 20 w miejscowości Pstrąże, a zakończą w czwartek. W ćwiczeniach bierze udział 9 ekip ratowniczych z Polski, Rosji, Niemiec (dwie), Białorusi, Rumunii, Czech, Wielkiej Brytanii i United Nations (międzynarodowa). W zaaranżowanym na potrzeby ćwiczeń państwie Nibylandia, nawiedzonym przez kataklizm, strażacy będą ratować aktorów spod gruzów, używając specjalistycznego sprzętu. Pomagać im będą psy tropiące. Organizatorami ćwiczeń Polex 2013 są Komenda Główna Straży Pożarnej i Komenda Wojewódzka we Wrocławiu.

Samolot, który przywiózł Rosjan do Wrocławia, odleciał we wtorek o godz. 13. Rosyjscy strażacy pojechali do Żagania dwoma autokarami. W sumie na miejscu będzie ok. 400 ratowników i 200 VIP-ów (obserwatorów). Ratownicy będą nocować na terenie poligonu w Żaganiu, a obserwatorzy – w Zamku Kliczków.

Ił-76 to odrzutowy samolot transportowy produkowany w Uzbekistanie od 1974 r. Ma cztery silniki. Może transportować ładunek o wadze 40 ton na odległość 5 tys. km (trwa to co najmniej 6 godzin). Jest zdolny do startu na krótkich pasach startowych i pracy w trudnych warunkach pogodowych. Po zamontowaniu specjalnych zbiorników może służyć także do gaszenia pożarów.

Źrodło: Gazeta.pl

o autorze

Redakcja