Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu po raz drugi ogłosiła przetarg na dostawę samochodów ratownictwa technicznego z rotatorem.

Przedmiotem postępowania jest dostawa siedmiu ciężkich samochodów ratownictwa technicznego do usuwania skutków kolizji drogowych z rotatorem.

Według specyfikacji każdy samochód powinien posiadać napęd 8×4, silnik o mocy min. 360 kW, skrzynia biegów automatyczna lub mechaniczna z automatycznym sterowaniem zmiany biegów i kabiną dwudrzwiową, 2 lub 3 osobową. Zabudowa musi zostać wykonana z aluminium i jego stopów lub stali nierdzewnej, kompozytów, tworzywa sztucznego.

Za kabiną na ramie pośredniej należy zamontować wysięgnik z funkcją dźwigu typu rotator napędzany hydraulicznie o udźwigu (wsunięte ramię) min. 40 ton pod kątem 30 stopni i min. 50 ton pod kątem 50 stopni. Z tyłu powinno znaleźć się ramię holownicze służące do holowania i podnoszenia uszkodzonych pojazdów o udźwigu min. 8,8 t przy złożonym ramieniu i min. 6,5 t przy maksymalnym wysuwie.

Jeśli chodzi o wyciągarki to zamawiający wymaga siedmiu o napędzie hydraulicznym, które będą pracowały niezależnie od siebie, z możliwością pracy równoczesnej. Wymagana jest jedna o uciągu min. 30 ton, dwie o uciągu min. 20 ton zamontowane na wysięgniku rotatora, dwie pomocnicze na kolumnie rotatora o uciągu min. 9,5 t i dwie zamontowane na przednich podporach o uciągu min. 12,5 t.

Do tego zestaw łańcuchów i zawiesi, narzędzia, rolki serwisowe itp.

Odbiorcy

Samochody trafią do komend powiatowych i miejskich w Świeciu, Gdańsku, Ostródzie, Brzegu, Kielcach, Świebodzinie i we Wrocławiu.

Zamówienie powinno zostać zrealizowane do września 2021 roku.

Jest to drugie postępowanie na rotatory, poprzednie zostało unieważnione z powodu przekroczenia budżetu.

Firma Szczęśniak, która złożyła jako jedyna swoją ofertę wyceniła zrealizowanie zamówienia na blisko 27,5 mln zł brutto, a budżet Państwowej Straży Pożarnej to 25,2 mln zł brutto.

o autorze

Redakcja/Łukasz