Dnia 16 listopada 2008 roku w miejscowości Rozdziele odbyły się ćwiczenia taktyczno – bojowe sił i środków KSRG razem z udziałem zastępów Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej. Cała akcja toczyła się w zabytkowym, drewnianym kościele.

Cały scenariusz wyglądał następująco :

[galeria=2,prawa]W dniu 16 listopada br. na skutek starych instalacji elektrycznych doszło do zwarcia i zapalenia się organów oraz częściowo drewnianych elementów chóru kościelnego. Jedna z osób przebywających w kościele zauważyła wydobywający się dym z chóru. Natychmiast poinformowała księdza ( w zachrystii ), który zaalarmował straż pożarną. Kilkunastu wiernych opuściło świątynie. W ciągu dosłownie kilku minut cały chór jak i częściowo konstrukcja dachowa stanęła w ogniu.

Po otrzymaniu zgłoszenia Dyżurny Operacyjny Powiatu zadysponował 7 zastępów :
– Star GBA 2,5/16 z OSP Żegocina
– Man GBARt 2/24 oraz Volvo SHD-24 z KP PSP w Limanowej
– SCANIA GCBA 5/32/2,5 oraz Volvo SHD-25 z KP PSP Bochnia
– Jelcz GCBA 6/32 z OSP Łąkta Górna
– TARPAN GLM 8 z OSP Rozdziele

Warto wspomnieć, że miejscowość ta leży na terenie powiatu Bocheńskiego, [galeria=4,lewa]ale na podstawie porozumienia zawartego w dniu 12 sierpnia 2008 roku w sprawie współdziałania jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej z powiatu Ościenncyh. Dlatego były to pierwsze ćwiczenia tego typu – wypracowane wnioski są naprawdę bardzo ważne, które mają przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa na naszym obszarze.

Warto przypomnieć, że kościół p.w. Św. Jakuba jest obok Wawelu jedynym obiektem w którym zachowało się oddzielne wejście dla króla.

Foto : KP PSP Bochnia

o autorze

Redakcja