Poprawią się warunki pracy strażaków w Małopolsce. 137 oddziałów OSP otrzyma 3,8 mln zł. Do remiz trafi od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Rozstrzygnięto konkurs „Małopolskie Remizy 2013”.

Pieniądze trafią do 137 remiz Ochotniczych Straży Pożarnych – wszystkich, które do konkursu zgłosiły małopolskie gminy. Zarząd województwa rozdzielił w sumie ponad 3,8 miliona złotych.

– Cieszymy się bardzo z tych pieniędzy. Dzięki nim będziemy mogli wybudować dodatkowe dwa boksy garażowe na samochody i sprzęt bojowy – mówi Łukasz Łub, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Batorskiej.

Jednostka ma cztery samochody, ale tylko dwa garaże. Trzeci pojazd ratownictwa drogowego ledwie mieści się pod dachem – obok wozów gaśniczych – a czwarty parkuje pod chmurką. Część sprzętu, m.in. ładowarka piasku, czy pompy, przydatne w razie powodzi, są przechowywane w prywatnych garażach strażaków.

Samorząd Małopolski dofinansuje rozbudowę jednostki 40 tys. zł. Ponad drugie tyle dołoży jeszcze gmina Niepołomice.

W Niedomicach koło Żabna remont remizy trwa już kilka lat. Za pieniądze z konkursu „Małopolskie remizy 2013” strażacy chcą gruntownie przebudować świetlicę, która w przyszłości będzie mogła służyć nie tylko ochotnikom, ale także mieszkańcom miejscowości na ważne zebrania czy spotkania.

– Budynek był bardzo zaniedbany, stąd każdy pozyskany grosz przeznaczamy na jego odnowienie – mówi Krzysztof Panek, zastępca naczelnika jednostki.

W Muszynie-Folwarku z dotacji marszałkowskiej wykonane zostaną między innymi tynki w nowej remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, a w Woli Kosnowej (gmina Łącko) dach z niebezpiecznego eternitu zastąpi pokrycie z blachy.

Najmniejsza dotacja – zaledwie 368 złotych – trafi do Nawojowej Góry koło Krzeszowic.

– Kupimy za to drzwi wewnętrzne do remizy – mówi Sylwester Nawała z tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Od razu jednak dodaje, że jednostka przystąpiła do konkursu „Małopolskie Remizy”, gdyż był to jeden z wymogów, aby mogła starać się o większą dotację z funduszu ochrony środowiska – na wymianę elewacji remizy.

Stanisław Sorys, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, podkreśla, że przez konkurs samorząd chce podziękować strażakom-ochotnikom za to, że zawsze są na pierwszej linii frontu, zawsze kiedy trzeba – niosą pomoc.

Źródło: Dziennikpolski24

o autorze

Redakcja