W dniu wczorajszym o godzinie 21.31 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krotoszynie wpływa dramatyczne zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Ruda, gmina Zduny.

Dyspozytor niezwłocznie na miejsca zdarzenia wysyła jeden samochód gaśniczy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP z Krotoszyna, dwa samochody gaśnicze z OSP Baszków, dwa samochody gaśnicze z OSP Zduny, samochód gaśniczy z OSP Bestwin, Karetkę Pogotowia oraz patrol policji.

Do pożaru udaje się także Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie. W czasie dysponowania jednostek dyspozytor CPR odbierając kolejne już zgłoszenie o tym samym pożarze dowiaduje się, że w budynku mogą znajdować się osoby. O tym fakcie informuje drogą radiową podążające do miejsca pożaru jednostki straży. Jednostki bardzo szybko docierają do miejsca pożaru.

[galeria=2,lewa]Działania prowadzone są jednocześnie w dwóch kierunkach: czterech ratowników w sprzęcie ochrony dróg oddechowych prowadzi przeszukanie pomieszczeń w budynku, na szczęście nikogo nie znajdują, w tym samym czasie inny zespół strażaków prowadzi rozpoznanie pożaru i ustala, że pali się zgromadzone w kotłowni drewno opałowe. W celu ugaszenia pożaru strażacy do kotłowni wprowadzają linie wężową i podają wodę. Tlące się drewno zostaje usunięte na zewnątrz i dogaszone. W momencie pożaru w budynku przebywało sześć osób, które były narażone na działanie dymów i gazów pożarowych. Wszystkie osoby dorosłe zabierając ze sobą dzieci samodzielnie opuściły zadymiony budynek mieszkalny.

Przybyły na miejsce Zespół Ratownicy Medyczni zdecydowali o przewiezieniu 3 dorosłych i dwójki dzieci do krotoszyńskiego szpitala. Wszystkie osoby miały objawy zatrucia. Działania ratowniczo – gaśnicze prowadzono przez 2 godziny 40 minut.

Żródło : KW PSP Poznań.

o autorze

Redakcja