Nie Premier Mateusz Morawiecki, a władze Katowic pomogą sfinansować zakup siedziby dla druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej.

Dla przypomnienia, dotychczasowy właściciel budynku, w którym znajduje się remiza OSP Ruda Śląska postanowił wystawić go na sprzedaż. Miasto pomimo pierwokupu nie miało wystarczających środków. Druhowie zorganizowali nawet internetową zbiórkę, ale zebrali kilka tysięcy złotych, a potrzebują ponad pół miliona.

Po nagłośnieniu całej sprawy przez media i zbliżającymi wyborami parlamentarnymi pomoc miała nadejść z samej góry.  Doradca premiera Paweł Jabłoński w obecności prezydent Rudy Śląskiej Grażyny Dziedzic powiedział, że rząd przekaże miastu dodatkowe środki na wykup remizy.

Jak informuje serwis Katowice24.info, miasto nie otrzymało obiecanych pieniędzy. Mimo złożenia odpowiedniego wniosku przez Rudę, kancelaria premiera nie przelała pieniędzy z rządowej rezerwy. Na przeszkodzie stanęły sprawy formalne. To na stronie rządowej leżał obowiązek sprawdzenia czy będzie można przekazać miastu pieniądze, czy też nie. Trwała jednak kampania wyborcza i najwyraźniej nikt sobie takimi szczegółami głowy nie zaprzątał – czytamy na stronie serwisu.

W związku z tym, że zbliżał się termin skorzystania z prawa pierwokupu wojewoda śląski zaproponował władzom Rudy Śląskiej inne rozwiązanie. Potrzebne pieniądze gminie może przekazać inna gmina. Wybór padł na Katowice, na szczęście Prezydent Marcin Krupa pozytywnie odpowiedział na propozycję i miasto wyłoży z własnej kasy pół miliona złotych, pieniądze mają zostać zapisane w przyszłorocznym budżecie. Ostateczna decyzja należy do radnych, ale prawdopodobnie będzie to tylko formalność.

Jak czytamy jeszcze na stronie katowice24.info, powody takiej decyzji Katowic są dwa. Pierwszy to udział w akcjach ratowniczo – gaśniczych druhów z Rudy Śląskiej na terenie Katowic, a dokładnie na odcinku autostrady od węzła Wspólna do węzła Mikołowska, a drugi powód to taki, że Ruda Śląska z powodu braku wkładu własnego nie skorzysta z 19 mln zł, które dostała w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego) i poprosi o przekazanie tych pieniędzy Katowicom.

Foto. Ruda Śląska 

o autorze

Redakcja/Łukasz