Ruszają ćwiczenia “Renegade/Sarex-24”

Jutro ruszają ćwiczenia taktyczno-specjalne “Renegade/Sarex-24”. Epizody zostaną przeprowadzone w kilku miejscach w Polsce.

Ćwiczenia rozpoczną się w poniedziałek i potrwają do piątku.

Organizatorzy poinformowali o czterech epizodach. Pierwszy będzie realizowany w Zatoce Gdańskiej i na Półwyspie Helskim, zakłada on poszukiwanie wojskowego statku powietrznego, który awaryjnie lądował. Drugi epizod to lądowanie wojskowego śmigłowca w pobliżu granicy na Suwalszczyźnie, ćwiczone będzie udzielanie pomocy załodze. Zaangażowane zostaną litewskie siły powietrzne.

Trzeci epizod to poszukiwanie cywilnego samolotu, który lądował awaryjnie w terenie zalesionym w okolicach Łomży. W działaniach wezmą udział strażacy, policjanci i żołnierze WOT.

Ostatni element to działania poszukiwawczo-ratownicze CSAR realizowane przez wojsko w Mińsku Mazowieckim i na poligonie w Orzyszu.

Głównym celem tego ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP w powiązaniu z siłami i środkami układu pozamilitarnego, czyli Państwowej Straży Pożarnej, policji, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa oraz innych służb i instytucji, do prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych w terytorium lądowym i środowisku morskim – powiedział szef Oddziału Ratownictwa Lotniczego i Morskiego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk. Marcin Szafraniec

Exit mobile version