Dzisiaj rano z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej do Turcji wyjechał zespół wsparcia operacyjnego.

W skład zespołu wchodzi trzech funkcjonariuszy: kierowca, dowódca grupy i ratownik śmigłowcowy – ratownik. Mają oni do dyspozycji samochód Mercedes Vito, którym dodatkowo transportują dwa zbiorniki do gaszenia pożarów z powietrza typu Bambi Bucket o pojemności 1500 i 3000 l, zestaw naprawczy do zbiorników Bambi i zestaw naprawczy do śmigłowca na wypadek awarii.

Dowódca grupy jest mł. bryg. Grzegorz Borowiec, który pełni służbę w Krajowym Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Był między innymi oficerem łącznikowym podczas misji w Bejrucie i zastępcą dowódcy moduły GFFFV w Szwecji.

W sobotę rano z lotniska Warszawa Babice do Turcji wyleci śmigłowiec policyjny Black Hawk S-70i. Na jego pokładzie znajdzie się ośmiu policjantów, w tym czterech pilotów i czterech inżynierów mechaników oraz trzech strażaków – jeden z KG PSP i dwóch ratowników wysokościowych z JRG 7 Warszawa, a także zbiornik typu Bambi Bucket o pojemności 1500 litrów.

Śmigłowiec spodziewany jest w mieście Antalya w sobotę wieczorem. Na trasie liczącej blisko dwa tysiące kilometrów zaplanowano międzylądowania na tankowanie.

Foto. KG PSP

o autorze

Redakcja/Łukasz