Z początkiem listopada w Rzeszowie zaczęła funkcjonować trzecia jednostka ratowniczo – gaśnicza Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Nowa jednostka znajduje się w północno-zachodniej części Rzeszowa na działce o powierzchni blisko dwóch hektarów pomiędzy ulicą Inwestycyjną, a Dworzysko.

Lokalizacja jednostki nie jest przypadkowa. Dzięki dobremu położeniu, możemy jak najszybciej dotrzeć z działaniami ratowniczymi do różnych miejsc powiatu. Nieopodal znajduje się węzeł autostrady A4 oraz drogi S19, nie bez znaczenia pozostaje też fakt ulokowania jednostki na terenie strefy ekonomicznej, w której powstają zakładu zwiększonego ryzyka – powiedział st. bryg. Tomasz Baran, Komendant Miejski PSP w Rzeszowie.

Jest to budynek składający się m.in. z części administracyjno-biurowej, podziału bojowego, hali garażowej, części magazynowo- warsztatowej, stacji obsługi ODO przeznaczonej do prowadzenia przeglądów i konserwacji sprzętu ochrony dróg oddechowych i ubrań ochrony chemicznej, myjni samochodów pożarniczych, sali szkoleniowej przeznaczonej na potrzeby Komendy Miejskiej PSP, która jednocześnie będzie przystosowana do pełnienia funkcji rezerwowego stanowiska kierowania Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, sali edukacyjnej OGNIK oraz komory dymowej.

Budowa realizowana była w latach 2018-2020 i pochłonęła ponad siedemnaście milionów złotych. Środki pochodziły z budżetu Wojewody Podkarpackiego, rezerwy celowej budżetu państwa, Miasta Rzeszów, Powiatu Rzeszowskiego, Samorządu Województwa Podkarpackiego i Komendy Głównej PSP.

Obecnie w nowej JRG pełni służbę 56 funkcjonariuszy, co umożliwia codzienny 24-godzinny dyżur 11 strażaków – poinformowała nasz serwis st. kpt. Kinga Styrczula, oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Rzeszowie.  Strażacy wcześniej pełnili służbę w JRG 1 i 2 Rzeszów oraz Posterunku PSP w Dynowie.

Dowódcą jednostki został brygadier Grzegorz Wójcicki, który wcześniej dowodził rzeszowską jedynką. Jego zastępcą jest starszy kapitan Marcin Bienek, wcześniej zastępca dowódcy JRG 2.   

Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 3 w Rzeszowie posiada na wyposażeniu m.in.:

  • Średni samochód ratowniczo – gaśniczy GBA-Rt 3/28 Mercedes,
  • Ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy GBAPr 9/65/750 Mercedes,
  • Ciężki samochód ratownictwa technicznego Scania,
  • Samochód z podnośnikiem SCHD 44 Scania,
  • Samochód ratownictwa chemicznego Iveco,
  • Autobus Volvo
  • Lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy Mitsubishi
  • Ciągnik rolniczy Farmtrac

Samochody zostały przesunięte z JRG 1 i 2 w Rzeszowie.

W tej chwili na bazie jednostki funkcjonuje Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego, która realizuje poziom gotowości operacyjnej ‘B’.

Foto. PUW

o autorze

Redakcja/Łukasz