W czwartek 27 czerwca 2013r. odbyły się powiatowe manewry na Przehybie, w których udział brały różne służby ratunkowe. Celem ćwiczeń było doskonalenie współdziałania formacji mundurowych z różnymi instytucjami i i jednostkami.

W ćwiczeniach uczestniczyły trzy zastępy strażaków z Państwowej Straży Pożarnej, 22 zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych w KSRG, a ponadto: Policja, Pogotowie Ratunkowe, ratownicy GOPR, pracownicy Nadleśnictwa, Pogotowie energetyczne, oraz Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Ćwiczenia trwały od godziny 12:30 kiedy to dyżurny Stanowiska Kierowania KM PSP w Nowym Sączu otrzymał informację telefoniczną od kierowniczki Schroniska na Przehybie, że na terenie schroniska powstał pożar, który bardzo szybko rozprzestrzenia się w kierunku obiektu sakralno – muzealnego. Z dalszych informacji wynikało, iż w chwili pożaru w schronisku przebywało 15 osób, z których tylko 10 udało się samodzielnie ewakuować.

Teren na jakim były prowadzone działania był bardzo trudnym, górskim terenem. Działania OSP polegały głównie na przepompowywaniu wody z auta do auta na odcinku ponad trzech kilometrów pod samo schronisko, gdzie zastępy podawały cztery prądy wody na budynek „pochłonięty pożarem” oraz na budynek obok w celu zabezpieczenia go.

Działania Straży Pożarnej poprzedzały ćwiczenia realizowane przez Policję.

o autorze

Redakcja