Firma Wawrzaszek ISS opracowała i wyprodukowała średni samochód ratownictwa medycznego dla warszawskich strażaków z jednostki ratowniczo – gaśniczej nr 8 KM PSP m.st. Warszawy. Jest to pierwszy tego rodzaju i klasy samochód będący na wyposażeniu Państwowej Straży Pożarnej.

Pod jego zabudowę posłużyło podwozie Volvo FL 240 (4×2). Posiada on jednomodułową, odchylaną, dwudrzwiową, dwuosobową, klimatyzowaną kabinę w układzie 1+1. Napędzany jest on silnikiem spełniającym normę Euro 5 o mocy 177 kW. Jego napęd przenoszony jest na tylną oś.

Nadwozie pojazdu zostało wykonane z materiałów kompozytowych, a cała jego powłoka zewnętrzna oprócz powierzchni szklanych zabezpieczona jest trwale przed przenikaniem ciepła oraz niskich temperatur. Składa się ono z dwóch przedziałów: ambulatoryjnego i dla poszkodowanych. Dostęp do przedziału ambulatoryjnego możliwy jest poprzez drzwi umieszczone z boku zabudowy. W przedziale zamontowano niezależne ogrzewanie od silnika pojazdu, klimatyzację z możliwością regulacji temperatury oraz sztuczne oświetlenie. W jego wnętrzu znajdują się szafki na sprzęt medyczny, lodówka, umywalka i lampa bakteriobójcza.

Z kolei w przedziale dla poszkodowanych po lewej stronie na bocznej ścianie zamontowane zostały cztery łóżka. Natomiast po prawej składany stół oraz fotel do pobierania krwi. Ponadto w przedziale zamontowano sztuczne oświetlenie, lampę bakteriologiczną, niezależne ogrzewanie od silnika pojazdu i klimatyzację z możliwością regulacji temperatury. Dostęp do niego możliwy jest poprzez dwuskrzydłowe drzwi zamontowane w tylnej ścianie zabudowy. Na bocznych ścianach jak i wszystkich drzwiach znajdują się dwa rzędy okien z matowymi szybami. Natomiast naturalne oświetlenie przedziału medycznego zapewniają dwa okna dachowe. Przedziały pomiędzy sobą oddzielone zostały ścianą z przesuwanymi drzwiami wewnętrznymi.

Dodatkowo pojazd posiada maszt oświetleniowy, rozkładaną markizę oraz dopinany namiot.

Źródło: ISS Wawrzaszek

o autorze

Redakcja