W Poznaniu trwają Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO. Do udziału w SAWO 2014 zgłosiło się ponad 200 firm z 22 państw.&

Wśród nich znaczący udział stanowią wiodące polskie przedsiębiorstwa oraz uznani w Europie&producenci i dystrybutorzy światowych marek. Wystawcy zapowiadają przekrojową i obfitującą w nowości ofertę. Targom towarzyszą konkursy o Grand Prix SAWO, Medal Prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Złoty Medal MTP – jedne z najbardziej rozpoznawalnych wyróżnień na polskim rynku.

Targi trwają od 9 do 11 kwietnia. Mają na celu przybliżenie kontaktu między producentem, a klientem (producent odpowiada na wszelkie zadawane przez zainteresowanych pytania). Za wypełnienie ankiety na danym stanowisku każdy otrzymywał gadżety reklamowe takie jak długobisy, breloki, torby czy notesy.

Jeden z naszych druhów również był ich uczestnikiem. Podczas targów istnieje możliwość zapoznania się ze sprzętem BHP jak i sprzętem pożarniczym.&

W targach uczestniczy Firma Supron 3 prezentująca sprzęt przeciwpożarowy.&Swoje produkty pokazali również producenci rękawic.&Niestety, na stoiskach zabrakło firm, które specjalizują się w produkcji latarek takich jak&PELI, czy Steamlight.

Wśród wystawców pojawili się producenci odzieży BHP -&firma Protektor SA (obuwie), czy Zakłady Kaliskie. Z kolei na stanowisku MSA zobaczyć można detektory gazu, prezentację modeli Aparatów Ochrony Dróg Oddechowych oraz najnowszego Modelu Hełmu Gallet F1 XF.

Ciekawostką jest to, że na stanowisku Wytwórni Umundurowania Strażackiego (WUS) Brzeziny, która prezentowała rękawice, mundury bojowe i koszarowe (w tym najnowszą wersję nomexu), ubrania ochronne specjalne, można było wygrać kominiarkę, torbę oraz notes firmy WUS.

Takie loswanie odbyło się też przy stanowisku Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Poznaniu. Aby&wygrać czujke dymu wystarczyło prawidłowo odpowiedzieć na zadawane pytania ( mini test dotyczący projektu unijnego na terenie Wielkopolski). Oprócz tego podziwiać można było modele samochodów ratowniczych.

Prócz stoisk branżowych swoje miejsce mają również strażacy. Ratownicy z jednostek ratowniczo-gaśniczych z województwa Wielkopolskiego prezentowali różnego rodzaju symulacje, pokazujące codzienną pracę ratowników.

Wewnątrz obejrzeć można było rozwijanie linii gaśniczych. Testowi poddano najnowocześniejszy sprzęt do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Scenki pozoracyjne pokazywały jak udzielać pierwszej pomocy. Jedną z nich było&postępowanie podczas potrącenia 6-letniego dziecka przez motocykl.&

Natomiast na zewnątrz odbywały się pokazy typowe dla ratownictwa drogowego m.in. wypadek autobusu z samochodem osobowym.&Scenariusz zakładał około 10 osób poszkodowanych.&Strażacy z PSP współpracowali razem ze strażakami z Hannoveru.

Inscenizację rozpoczęto od gaszenia autobusu. Zastosowano system triage (segregacja poszkodowanych używana przy zdarzeniach masowych). Rannych zabierano do namiotów strażackich, skąd póżniej – według kategorii przenoszono do autobusu niemieckich ratowników.

Autobus strażaków z Hannoveru (przeznaczony do transportu kilku poszkodowanych) okazał się jednym z ciekawszych pojazdów na targach.

Strażacy, którzy są zainteresowani wzięciem udziału w targach SAWO 2014 mogą wejść za darmo. Warunkiem jest ubrany mundur oraz okazanie legitymacji OSP.

Foto: Bartłomiej Kulesza, Urszula Kosmacz

o autorze

Redakcja