Firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne opracowała i zabudowała średni samochód ratowniczo – gaśniczy na podwoziu Scania dla Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy.

Pod zabudowę wykorzystano podwozie Scania P320 z sześciocylindrowym silnikiem diesla o mocy 320 koni mechanicznych, zautomatyzowaną skrzynią biegów Opticruise, napędem 4×2 i kabiną brygadową w układzie siedzeń 1+1+4.

Zabudowa jest modułowa, wykonana w układzie skrytek 3+3+1 z materiałów odpornych na korozję – stali nierdzewnej i aluminium, spawanych w osłonie gazów obojętnych. Poszycia z blach aluminiowych. Blachy poszycia łączone ze szkieletem w technologii klejenia i nitowania. Krawędzie zabudowy zabezpieczone listwami ochronnymi z stopu lekkiego. Półki aluminiowe z płynną regulacją wysokości.

Dach wykonany w formie podestu roboczego, pokrytego aluminiową blachą ryflowaną, przystosowany jest do obciążenia dwoma strażakami (180 kg) i masą przewożonego sprzętu. Na dachu znajdują się mocowania do przewozu węży ssawnych, mocowanie długich przedmiotów i mocowanie drabiny. W tylnej części znajduje się ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności 2400 l/min.

Na wyposażeniu pojazdu znajduje się zbiornik wody o pojemności 2500 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 250 litrów oraz autopompa dwuzakresowa Godiva P2A 3010 o wydajności 3200 l/min przy ciśnieniu 8 bar i 400 l/min przy ciśnieniu 40 bar.

Podanie środków gaśniczych odbywa się poprzez cztery nasady tłoczne 75 i wysokociśnieniową linię szybkiego natarcia o długości 90 metrów.

Oświetlenie ostrzegawcze składa się z belki zespolonej, dwóch lamp kierunkowych na atrapie i lampy na tylnej części zabudowy. Całość wykonana w technologii LED.

W 2017 roku w ramach postępowania przetargowego firma Szczęśniak dostarczyła Szkole Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy dwa samochody ratowniczo – gaśniczy tj. średni i ciężki na podwoziu Scania.

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl