Na początku 2019 roku Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 1 w Częstochowie została doposażona w nowy średni samochód ratowniczo – gaśniczy.

Firma Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych z Bielska-Białej pod zabudowę wykorzystała dwuosiowe podwozie Scania P360 z wysokoprężnym silnikiem o mocy 265 kW, manualną skrzynią biegów, napędem 4×4 i kabiną jednomodułową, sześcioosobową w układzie siedzeń 1+1+4. Z przodu zamontowano wyciągarkę o uciągu ponad 6000 kilogramów.

Nadwozie wykonano materiałów kompozytowych i aluminium, posiada siedem skrytek sprzętowych – trzy z prawej i lewej strony i jedną z tyłu. Dach tradycyjnie w formie podestu roboczego. Na wyposażeniu znajduje się zbiornik wody o pojemności 3000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 300 litrów, dwuzakresowa autopompa Ruberg o wydajności 2771 litrów na minutę, działko wodno-pianowe o wydajności 3200 litrów na minutę, 60-metrowa linia szybkiego natarcia i maszt oświetleniowy.

Wóz wyposażony jest m.in. w zestaw ratownictwa technicznego Lukas, armaturę wodno-pianową, zestaw PSP R-1, pilarki, agregat prądotwórczy, agregat oddymiający, aparaty OUO z zapasowymi butlami kompozytowymi, radiotelefony, latarki, kamerę termowizyjną, motopompę, drabinę itp.

Zastąpi pierwszowyjazdowy samochód Renault Midlum z 2008 roku.

Foto. Michał Figzał/112czestochowa.pl

o autorze

Redakcja/Łukasz