Pod koniec 2018 roku Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 2 w Częstochowie doposażona została w nowy samochód ratownictwa technicznego. Zastąpi wysłużone 22-letnie Iveco.

Firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne, która dostarczyła samochód do zabudowy wykorzystała dwuosiowe podwozie Scania P370 4×4 nowej generacji. Jego napęd zapewnia silnik wysokoprężny, sześciocylindrowy o mocy 370 koni mechanicznych spełniający wymagania normy EURO 6. Napęd na obie osie przenoszony jest poprzez manualną 12-biegową skrzynię biegów. Z przodu zamontowano wyciągarkę o uciągu 7000 kilogramów.

Kabina jednomodułowa, dwudrzwiowa i odchylana przystosowana jest do przewozu trzech strażaków w układzie 1+1+1.

Zabudowa to konstrukcja klasyczna wykonana ze stali nierdzewnej i aluminium, posiada po trzy skrytki sprzętowe z lewej i prawej strony. Dach w formie podestu roboczego, zamontowano na nim dwie skrzynie sprzętowe.

Z tyłu zamontowany został żuraw firmy HMF model 910K2-RCS, jego udźwig przy minimalnym wysięgu to 2090 kg, a maksymalnym wynoszącym 7,3 m to 1040 kg.

Wyposażenie

Wóz posiada na wyposażeniu dwa zestawy narzędzi hydraulicznych Holmatro, w skład każdego zestawu wchodzi agregat hydrauliczny, rozpieracz ramieniowy, rozpieracze kolumnowe, nożyce, nożyco-rozpieracz, pompa ręczna i akcesoria. Do tego między innymi generator prądotwórczy, zestaw PSP R-1, zestaw klinów, podpory, aparaty ochrony dróg oddechowych z maską, czujnikami bezruchu i zapasowymi butlami, belki drewniane, elektronarzędzia, poduszki pneumatyczne, platforma ratownicza, pilarki itp.

Jego wartość to 1 mln 800 tysięcy złotych, w JRG 2 zastąpi 22-letnie Iveco EuroCargo i wejdzie w skład działającej na bazie jednostki Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego ‘CZĘSTOCHOWA’, która utrzymuje poziom gotowości operacyjnej B i C.

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl