W sobotę około godziny 22.00 w powiecie nyskim, w miejscowości Ścinawa Mała 45-letni Mirosław T., pod wpływem alkoholu potrącił dwóch pieszych. Obaj poszkodowani zmarli.

Z relacji asp. Dariusza Nowaczyka, dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Nysie, kierujący autem marki Mercedes Mirosław T., najprawdopodobniej stracił panowanie nad samochodem, zjechał z jezdni i potracił dwóch mężczyzn stojących pod barem. Kierowca miał ponad 1,2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Mężczyźni – w wieku 37 i 40 lat, doznali poważnych obrażeń; zmarli na miejscu. Mirosław T. podjął próbę ucieczki z miejsca zdarzenia. Mężczyzna został zatrzymany przez policję w okolicach Ścinawy Nyskiej. Kierowca próbował się tłumaczyć – Panowie to niemożliwe, ja nic nie piłem?

Po wytrzeźwieniu 45-latek zostanie przesłuchany i usłyszy zarzuty.

Art. 173.


§ 1.
Kto sprowadza katastrofę w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym zagrażającą życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.


§ 2.
Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.


§ 3.
Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.


§ 4.
Jeżeli następstwem czynu określonego w § 2 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Art. 178. (63)


§ 1.
Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173, 174 lub 177 znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Foto: www.24opole.pl
Kodeks Karny (tekst jednolity).

o autorze

Redakcja