W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

Poseł sprawozdawca Arkadiusz Czartoryski przedstawiając założenia nowelizacji ustawy mówił, że są to niewielkie zmiany, wynikające ze zmieniającej się sytuacji w Polsce, chodzi drogi szybkiego ruchu, obiekty przemysłowe itp.

Państwowa Straż Pożarna ma pełną wiedzę  w zakresie potrzeb jednostek na terenie całego kraju i będzie skuteczniej przekazywać środki jednostkom OSP – mówił Czartoryski.

Przeciw projektowi ustawy byli w większości posłowie partii opozycyjnych. Projekt jest anty strażacki i anty polski – grzmiał z mównicy sejmowej  ubrany w mundur strażacki Zbigniew Sosnowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Padła również zapowiedź z ust posła PO Marka Wójcika, że po powrocie PO do władzy dotacje z MSWiA i Firm Ubezpieczeniowych wrócą do Związku OSP RP.

Na koniec głos zabrał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, który przypomniał, że nikt nie zabiera ochotnikom żadnych pieniędzy i od 2016 roku zwiększono środki na OSP, a w ramach ustawy modernizacyjnej jednostki OSP wzbogacą się o 500 nowych samochodów ratowniczo – gaśniczych.

Następnie w związku ze zgłoszonymi poprawkami PO, Nowoczesnej i PSL odbyło się posiedzenie sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, wszystkie zostały odrzucone głosami Prawa i Sprawiedliwości oznacza to, że po pierwsze projekt ustawy w niezmienionej formie trafi do trzeciego, ostatniego czytania na posiedzeniu Sejmu, po drugie w momencie wejścia w życie ustawy co prawdopodobnie stanie się jeszcze przed wakacjami do Zarządu Głównego OSP RP nie trafią już żadne środki z Firm Ubezpieczeniowych.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości zakłada, że środki z firm ubezpieczeniowych z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od ognia będą w całości trafiały do Komendanta Głównego PSP. Obecnie Do straży pożarnej trafia 10 % sumy wpływów, które są dzielone na równe części i trafiają do KG PSP i Zarządu Głównego OSP RP.

 

o autorze

Redakcja/Łukasz