Sekcja Działań Poszukiwawczo-Ratowniczych Akademii Pożarniczej

Sekcja Działań Poszukiwawczo-Ratowniczych jest na ten moment najmłodszą organizacją studencką działającą w Akademii Pożarniczej. Powstała ona w maju 2022 roku z inicjatywy podchorążych K-21 oraz bryg. Rafała Podlasińskiego – opiekuna sekcji, uzupełniając tym samym komplet kół naukowych i sekcji APoż ze wszystkich specjalizacji PSP.

Zrzesza ona 32 studentów mundurowych oraz cywilnych, którzy pod czujnym okiem instruktorów z Bazy Szkolenia Poligonowego i Innowacji Ratownictwa APoż uczą się działać podczas zdarzeń związanych z katastrofami budowlanymi, nie tylko w zakresie podstawowym, ale również specjalistycznym. Ćwiczenia obejmują również zakres pomocy Policji podczas poszukiwań w terenie otwartym.

Podczas swojej nauki w Akademii Pożarniczej podchorążowie mają możliwość zdobycia uprawnień realizując szkolenia z działań poszukiwawczo-ratowniczych w zakresie podstawowym i specjalistycznym, szkolenie Hakowego-Sygnalisty PSP oraz z zakresu topografii i systemu globalnej lokalizacji satelitarnej (GPS). W przyszłości planowane jest również rozpoczęcie szkoleń z zakresu obsługi elektronicznych urządzeń do lokalizacji osób zasypanych oraz stabilizacji naruszonych konstrukcji jak i wykopów.

Członkowie Sekcji organizują również spotkania z członkami USAR Poland, dzięki czemu mogą zdobyć cenną wiedzę od starszych kolegów. W zeszłym roku takie spotkania odbyły się chociażby po powrocie polskich strażaków z działań na terenie Turcji, wtedy gośćmi Sekcji byli przewodnicy psów z SGPR Gdańsk oraz dowództwo USAR Poland z KG PSP.

Do tej pory członkowie SDPR uczestniczyli w kilkunastu wydarzeniach poza murami Akademii reprezentując ją m.in. podczas DroneTech Meeting, ćwiczeniach dronowych na terenie województwa małopolskiego oraz sesji egzaminacyjnej zespołów ratowniczych z psami organizowanych przez  WSSGR w Nowym Sączu.

Do dyspozycji podczas ćwiczeń na terenie Bazy Szkolenia Poligonowego i Innowacji Ratownictwa APoż w Nowym Dworze Mazowieckim podchorążowie mają dwa średnie samochody ratowniczo-gaśnicze GBA-Rt, dwa ciężkie samochody ratownictwa drogowego, dwa quady, ładowarkę teleskopową Manitou, kontener inżynieryjny wraz z wyposażeniem oraz pojazd specjalny zwany wszędołazem – Sherp N 1200.

Powstanie Sekcji Działań Poszukiwawczo-Ratowniczych poszło również w parze z rozbudową części gruzowiskowej poligonu APoż, która obecnie służy nie tylko podchorążym, ale również gościła już zespoły z psami ratowniczymi z Łodzi, Wałbrzycha, Poznania, Gdańska oraz regularnie z terenu całego Mazowsza.

Poczynienia Sekcji Działań Poszukiwawczo-Ratowniczych można śledzić na stronie Facebookowej oraz Instragramie.

Tekst, foto. materiały Sekcji

Exit mobile version