W dniach od 22 do 27 października br. w miejscowości Humpfershausen (Turyngia, Niemcy) odbyło się kolejne Seminarium polsko – niemieckie dla opiekunów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Spotkanie to organizowane jest przez ZOSP RP oraz Deutsche Jugendfeuerwehr. W seminarium udział wzięło około 50 osób z Polski i Niemiec.

Celem tegorocznego spotkania było szkolenie dziecięcych drużyn pożarniczych. Uczestnicy seminarium mogli wymienić się doświadczeniami w prowadzeniu drużyny oraz możliwością nawiązania polsko – niemieckiej współpracy. Obie strony zapoznały się ze strukturami związku zarówno ZOSP RP jak i DJF. Poza tym zostały zaprezentowane metody szkolenia, jakie stosowane są w obu krajach.

Ciekawymi pomysłami na integrację wykazała się DJF, która pokazała w jaki inny sposób możemy spędzać czas z drużyną. Tak więc, poza wiedzą teoretyczną była również praktyka. Ciekawa zaprawa prowadzona przez wykwalifikowanego instruktora miała na celu nie tylko rozbudzenie uczestników, ale także pokazanie, że poranne ćwiczenia to nie tylko jogging oraz rozgrzewka, a ciekawa i kolorowa zabawa. Ćwiczenia rozciągające z balonami wprawiły wszystkich w zachwyt i spotęgowały ogromny pozytyw na cały dzień pełen wrażeń.

Bardzo ciekawe okazały się warsztaty prowadzone przez opiekunów DJF. Opowiadanie o tym, czym dla nas jest praca z młodzieżą oraz w jaki sposób zaszczepiamy w niej umiłowanie do straży spowodowały, że niejednokrotnie popłynęły nam łzy wzruszenia. Każda grupa została poproszona o wyznaczenie jednego słowa opisującego to co czują w pracy z MDP. Naszym kluczowym słowem była PASJA.

Oprócz ciekawych zajęć praktycznych i teoretycznych zaplanowano czas na zwiedzanie Straży Pożarnej oraz miasta Bad Salzungen.

Uczestnicy wyjechali z Seminarium nie tylko bogatsi o pewną wiedzę i doświadczenia, ale przede wzbogacili się o kontakty. Wielu z nas nawiązało nowe przyjaźnie (mam nadzieję, że będą one potęgowały) i zadeklarowało chęć współpracy, nie tylko ze stroną niemiecką. Bardzo fajnie jest mieć przyjaciół w Polsce i w Niemczech, dla których praca z młodzieżą to przyjemność, i którzy chętnie podzielą się swoimi pomysłami.

Mam nadzieję, że za dwa lata znów spotkamy się na seminarium, chyba, że nastąpi to dużo wcześniej… Tego życzę każdemu z nas!

&

dh Agnieszka Piepiórka – opiekun MDP Starogard Gd./ członek Komisji ds. Młodzieży i Sportu przy ZG ZOSP RP w Warszawie

o autorze

Redakcja