Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego ‘WARSZAWA-8’ jest jedną z 23 grup ratownictwa technicznego, które funkcjonują w Państwowej Straży Pożarnej.

Grupa stacjonuje w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 10 na warszawskiej Białołęce. Jej zadaniem jest podejmowanie działań ratowniczych mających na celu poszukiwanie i dotarcie do zagrożonych lub poszkodowanych osób oraz zwierząt, a także zmniejszanie lub likwidacja zagrożenia dla życia, zdrowia, mienia lub środowiska. Realizuje poziom gotowości operacyjnej A, B.

SGRT ‘WARSZAWA-8’ to ponad czterdziestu strażaków, którzy posiadają uprawnienia do obsługi urządzeń transportu bliskiego kategorii IIŻ i uprawnienia sygnalisty hakowego. Dowódcą jest Dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 10.

Na wyposażeniu grupy znajdują się następujące pojazdy:

Ciężki samochód ratownictwa technicznego Scania G450 4×4/Szczęśniak. Wyposażony w żuraw hydrauliczny o udźwigu 8,3 t i wysuwie 18 metrów oraz wyciągarkę hydrauliczną o uciągu 6,3 t.

Żuraw samochodowy Volvo FM 8×4 HIGH/WISS. Posiada on żuraw Fassi F1950RA.2.28 HE-DYNAMIC o maksymalnym udźwigu 40 ton, wysięgu podstawowym – 19,40 m i wysięgu pionowym z dodatkowym ramieniem – 35 m.

Ciężki samochód ratownictwa technicznego Renault K460 8×4/WISS. Na wyposażeniu wozu znajduje się obrotowy wysięgnik teleskopowy firmy Boniface, model 1060S, o maksymalnym udźwigu 60 t i ramię holownicze do usuwania uszkodzonych pojazdów o nośności 25 t.

Lekkie samochody rozpoznawczo – ratownicze Fiat Freemont i Ford Ranger.

Foto. KM PSP Warszawa

Foto. kpt. Adam Laskowski/KM PSP Warszawa

Foto. kpt. Adam Laskowski/KM PSP Warszawa

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl