Dnia 3 lutego 2011 roku strażacy siedleckiej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 udali się na ćwiczenia z wykorzystaniem najnowszego pojazdu. Nieoczekiwanie musieli również zlikwidować miejscowe zagrożenie.

W grudniu minionego roku do JRG nr 2 w Siedlcach trafił nowy pojazd ratowniczy – MAN TGL 12.250 SHD-25 (382[M]53). Zabudowa została wykonana przez Fabrykę Maszyn „Bumar – Koszalin” S.A. Nowy sprzęt wymaga od strażaków znajomości jego obsługi.

Ćwiczenia rozpoczęły się około godziny 11-tej przy jednej z klatek bloku mieszkalnego na osiedlu Warszawska w Siedlcach. Ich celem było rozpoznanie możliwości użycia podnośnika SHD-25 podczas akcji ratowniczej na obiekcie rzeczywistym oraz sprawdzenie pola pracy sprzętu i jego możliwości technicznych w terenie. Ćwiczenia wzbudziły spore zainteresowanie mieszkańców, którzy wyglądając przez okno obserwowali działania strażaków – co widać na zdjęciach.

Podczas ćwiczeń stwierdzono:

  • maksymalny zasięg kosza podnośnika do okna budynku z możliwością ewakuacji to szóste piętro,
  • użycie drabiny ze złożonym koszem (drabina podnośnika jako pomost ewakuacyjny) jest niemożliwe do żadnego z pięter gdyż blokada przekroczenia pola pracy podnośnika załącza się około 1 metra od ściany,
  • droga pożarowa wzdłuż obiektów objętych ćwiczeniami drożna (pora dnia południowa) z możliwością sprawdzenia podnośnika pod każdą klatką.

W trakcie przemieszczania się pod klatkę kolejnego bloku strażacy zauważyli sporą plamę substancji ropopochodnych pod jednym z zaparkowanych samochodów osobowych. Po przybyciu na miejsce policji (jeden radiowóz KIA) i znalezieniu właścicielki pojazdu odbyło się jego dokładne sprawdzenie. Okazało się, że nic z niego nie wycieka. Po odjeździe i zaparkowaniu w innym miejscu pojazdu strażacy, przy użyciu sorbentu, zneutralizowali plamę.

Zlikwidowanie miejscowego zagrożenia zakończyło strażackie ćwiczenia. Około godziny 12.40 strażacy udali się do strażnicy.

Siły i środki biorące udział w ćwiczeniach:

  • Man TGL 12.240 GBA 2,5/25 382[M]21 z JRG nr 2 w Siedlcach,
  • Man TGL 12.250 – SHD-25 382[M]53 z JRG nr 2 w Siedlcach,
  • Daewoo Lanos – SLOp 382[M]90 z JRG nr 2 w Siedlcach.

Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękuję bryg. Tomaszowi Krasowskiemu – dowódcy JRG nr 2 w Siedlcach.

Tekst i zdjęcia: bryg. Tomasz Krasowski, Piotr Strzałek.

o autorze

Redakcja