W niedzielę straż pożarna w Świebodzinie otrzymała zgłoszenie o pożarze w Kopalni Węgla Brunatnego w miejscowości Sieniawa.

Po dojechaniu na miejsce pierwszy zastępów stwierdzono, że w hali, w której odbywa się proces suszenia węgla brunatnego występuje silne zadymienie, które wydobywało się z szafy elektrycznej oraz silnika elektrycznego będącego elementem ciągu technologicznego.

Działania zastępów polegały na odłączeniu zasilania elektrycznego w obiekcie przy pomocy przeciwpożarowego wyłącznika prądu, podaniu prądu wody w natarciu na palące się maszyny elektryczne oraz nagrzane stalowe elementy konstrukcyjne hali w miejscach nad elementami elektrycznymi, które zostały objęte pożarem. Ogniska pożaru namierzano przy użyciu kamery termowizyjnej. W takcie działań podjęto decyzje o podaniu piany ciężkiej, a następnie piany sprężonej CAFS. Pokryto nią całą powierzchnię hali zagrożoną pożarem. Działania przyniosły skutek i pożar został zlokalizowany – przekazała Komenda Powiatowa PSP w Świebodzinie.

Foto. PSP Świebodzin 

o autorze

Redakcja/Łukasz