Ostatnią sobotę (19 grudnia) strażacy z powiatu kartuskiego zapamiętają na długo, a w szczególności druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sierakowicach – ich nowy, ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy marki Scania został wreszcie poświęcony przez księdza proboszcza w otoczeniu wielu zaproszonych gości i sponsorów.

[galeria=55,prawa]Główne uroczystości święcenia pojazdu odbyły się na placu manewrowym sierakowickiej jednostki. Oprócz nowej Scanii na miejsce uroczystości przybyły także inne nowe auta zakupione do służby w powiecie kartuskim, nie tylko dla ochotników, ale także dla Państwowej Straży Pożarnej. Samochody trafią do strażaków z Leźna, Dzierżążna, Gołubia oraz Przodkowa, gdzie trafił średni samochód GBA marki Mercedes Atego. Jeden z nich trafi również do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kartuzach. Wcześniejszy SlRt uległ wypadkowi w trakcie jazdy do zdarzenia, gdzie lekko rannych zostało troje strażaków.

Śmiało więc można mówić, że strażacy z tego powiatu radzą sobie z kryzysem wyśmienicie – zamiast narzekać, ciężko pracują z samorządami czego efekty są widoczne w takich właśnie dniach. Nic tylko po raz kolejny pozazdrościć – niech się inni wstydzą.

[galeria=8,lewa]W uroczystościach nie przeszkodził nawet siarczysty mróz. Okoliczni mieszkańcy zaciekawieni całym zamieszaniem bacznie przyglądali się uroczystości na której pojawił się między innymi Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Rószkowski, sekretarz ZZ OSP RP Grzegorz Pladzyk, Komendant Powiatowy PSP w Kartuzach Edmund Kwidzyński oraz Wójt Gminy Sierakowice Tadedusz Kobiela.

Przemówień oraz gratulacjom nie było końca. Aura zbytnio nie sprzyjała imprezom na zewnątrz, dlatego zaraz po święceniu samochodu bojowego przez księdza proboszcza uroczystość przeniosła się do wielkiej sali w miejscowej strażnicy. Na udekorowanej specjalnie na ten cel sali stoły uginały się pod potrawami, które podano strażakom, gościom. Były rozmowy, żarty i dalsza część gratulacji. Gdy wszyscy byli syci i rozgrzani rozpoczęto wręczać upominki i prezenty. Strażacy z Sierakowic dostali między innymi wytwornicę do piany ciężkiej, średniej, 2 komplety ubrań specjalnych (używanych przez angielskich strażaków).

[galeria=65,prawa]Całość połączono wraz z wigilią strażacką więc podzielenie się opłatkiem i złożenie życzeń było równie ważną rzeczą co święcenia. W takich chwilach zapominamy o pagonach, tytułach i życzymy sobie jak najlepiej. Po części oficjalnej został czas na pogawędki, opowiadania w naszym strażackim gronie.

Dziękuje serdecznie za zaproszenie na uroczystość, za świetny, syty obiad i gościnność. Mimo, iż działam od lat w polskim pożarnictwie pierwszy raz miałem okazję spotkać taką integrację wśród strażaków, uczestniczyć w dwóch słowach w Wigilii strażackiej.

o autorze

Redakcja