We wtorek, 21 czerwca o godzinie 22:00 dyżurny Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Sierpcu odebrał zgłoszenie, z którego wynikało, iż na stacji CPN-u w Sierpcu doszło do pożaru samochodu osobowego. Natychmiast został zadysponowany zastęp gaśniczy z JRG i dwa zastępy OSP.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia dowódca stwierdził pożar samochodu osobowego w bezpośrednim pobliżu dystrybutorów i zbiorników paliw płynnych oraz gazu Propan – Butan. Zastęp GCBA z JRG skupił się ugaszeniu pojazdu osobowego za pośrednictwem dwóch prądów piany gaśniczej w natarciu, natomiast zadaniem zastępów OSP było zaopatrzenie wodne, a także obrona stacji. Ponadto, zadaniem OSP z Goleszyna było zlokalizowanie hydrantu podziemnego i podanie dwóch prądów w obronie podziemnych zbiorników z paliwami płynnymi, natomiast zastęp ochotników ze Szczutowa miał bronić zbiorników z gazem płynnym poprzez postawienie kurtyny wodnej.

Na szczęście całe zdarzenie było jedynie elementem nocnych ćwiczeń zgrywających jednostki KSRG z powiatu sierpeckiego. Co ciekawe, całość prowadzenia działań wyglądała bardzo realistycznie, a o planowanych ćwiczeniach wiedział tylko właściciel stacji paliw i dowództwo JRG. Do momentu przybycia do zdarzenia strażacy byli przekonani, iż udają się do prawdziwej akcji, w której opuszczając wóz bojowy trzeba mieć już przygotowany plan działania.

o autorze

Redakcja