To miała być zwykła debata nad wpisaniem do budżetu środków, które udało się pozyskać z różnych źródłem na zakup nowego samochodu strażackiego. Całość wczorajszej komisji przyćmił jednak radny Andrzej Szlawski z Wrzosowa, w ocenie którego samochód należy przekazać Państwowej Straży Pożarnej, gdyż strażacy z OSP to „amatorzy pijący wódkę na wsiach”.

Gmina Kamień Pomorski zabezpieczyła w budżecie 200 tys. środków własnych na zakup nowego wozu bojowego dla OSP Trzebieszewo. Udało się także pozyskać blisko 750 tys. zł dofinansowania zewnętrznego z różnych źródeł. W ub. tygodniu informowaliśmy o ogłoszonym przetargu. Wpłynęła jedna oferta, przewyższająca zabezpieczoną kwotę o 40 tys. zł.

-&Czy ten samochód, który będzie z górnej półki będzie odpowiednio wykorzystany? Czy taki wóz ma Państwowa Straż Pożarna? Czy tam będą ludzie, którzy będą spełniali warunki do obsługi tego wszystkiego? dopytywał radny Jerzy Mańczak.

O wiele dalej w swojej wypowiedzi posunął się radny Andrzej Szlawski.

– Ja się boje jednego, dajemy najnowocześniejszy sprzęt amatorom, którzy nie potrafią jeździć po prostej drodze. Wydajemy milion złotych na sprzęt, ale nie ma pieniędzy na szkolenie personelu. Od tego jest zawodowa straż. Amatorzy to tylko piją wódkę na wsi i tak jest wszędzie, tak jest w Jarszewie, tak jest wszędzie indziej. Takie jest moje zdanie o strażach pożarnych. Jeżeli dojdzie do przekazania to za tym zagłosuję, jeżeli nie to nie – stwierdził radny Andrzej Szlawski.

Co dziwne, na skandaliczną wypowiedź radnego nie zareagował ani przewodniczący komisji Michał Moskiewicz, ani Bronisław Karpiński.

-&Pan radny ma fantazję taką oficerską i ja to bardzo szanuje, natomiast mija się Pan z prawdą, jeżeli wracamy do tego wypadku to może Pani powiedzieć, to była jakaś nieumiejętność kierowcy? Czy inne przyczyny były? zwrócił się z zapytaniem do pracownika merytorycznego p. Julity Kościk, Bronisław Karpiński.

Przypomnijmy w kwietniu 2012 roku doszło do wypadku wozu bojowego OSP Trzebieszewo w pobliżu skrzyżowania obwodnicy Kamienia Pomorskiego.

-&Taka była oficjalna informacja (przyp. red. Dotycząca przyczyny wypadu), natomiast kiedy w listopadzie ub. roku samochód został rozebrany na części pojawiły się nowe okoliczności. Biegły rzeczoznawca zwrócił nam uwagę, iż resor przedni uległ przetarciu i to mogła być przyczyna tego wypadku. Powiadomiliśmy pana Kazimierza Jobla i poprosiliśmy o wszczęcie procedury kontrolnej, ale pan Kazimierz nie zgodził się na to, powiedział, że swoje przeszedł i ma już dość. Pan Kazimierz Jobell przez ponad 30 lat pracował w Państwowej Straży Pożarnej, jest cenionym pracownikiem poinformowała Julita Kościk, inspektor ds. obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego

-&Trzeźwym dodał najwyraźniej rozbawiony wypowiedzią radnego Bronisław Karpiński.

Pod koniec komisji jedna z mieszkanek gminy uczestnicząca w obradach określiła wypowiedź radnego jako nieudolne oskarżenia.

– Nieudolnie? Bardzo udolnie! Ja po prostu widzę jak jest! – podkreślił jeszcze raz swoje stanowisko Andrzej Szlawski.

Jak poinformowała Julita Kościk wbrew temu o czym mówił radny kierowcy, których zatrudnia gmina mają odpowiednie przeszkolenie i posiadają wydaną decyzję do prowadzenia pojazdu uprzywilejowanego. Postanowiliśmy zapytać przewodniczącego Komisja Inicjatyw, Rozwoju Gospodarczego i Budżetu czy jego kolega z koalicji nie posunął się o krok za daleko w swoich oskarżeniach.

-&Zwróciłem Radnemu uwagę, żeby nie podchodzić do wszystkiego tak emocjonalnie. Nie mogę kneblować nikomu ust. Cóż mogę powiedzieć, pewnie wyborcy ocenią tą wypowiedź powiedział dla redakcji portalu kamieńskie.info radny Michał Moskiewicz.

Poprosiliśmy także o komentarz druha Mirosława Burlikowskiego stojącego na czele OSP Jarszewo.

– Strażacy nie piją ani nie jeżdżą pijani. Jest to bezpodstawne oskarżenie. Nie rozumiem takiej sytuacji, to są zwykłe pomówienia. Nie pozwolę na to, aby obrażano 20 moich ludzi, którzy wyjeżdżają do każdej akcji narażając swoje życie stwierdził zbulwersowany całą sytuacją Mirosław Burlikowski.

Źródło: Kamienskie.info

o autorze

Redakcja