Jak wiadomo najskuteczniejszym sposobem przed zalewaniem terenu są kanały melioracyjne.

Takie kanały znajdują się również w Koźminku i większość z nich połączona jest ze stawami w koźmineckim parku skąd naddatek wody, rowem melioracyjnym jest odprowadzany do rzeki. Problem pojawia się wtedy, gdy nieczyszczone, zapychają się, szczególnie w czasie obfitych opadów deszczu. Tak właśnie było ostatniej nocy.

Padający w poniedziałek, z dużą intensywnością deszcz spowodował nagłe wezbranie wody. Zatkane przepusty sprawiły, iż w pobliżu ulicy Nakwasińskiej i Kaliskiej woda zaczęła wdzierać się do budynków mieszkalnych.

Na miejsce niezwłocznie, około godziny 2 w nocy udali się strażacy z Koźminka, początkowo jednym samochodem. Jednak, krótkie rozpoznanie dowódcy sprawiło, iż na miejsce zadysponowano wkrótce kolejny zastęp samochodem Star 266.

Przystąpiono do odtykania przepustów i pompowania wody, jednak w przypadku jednego z domostw konieczna była ewakuacja jego mieszkańców. Woda przybierała coraz szybciej, wobec czego na miejsce zadysponowano jednostkę z OSP Pietrzyków.

Ilość wody była na tyle duża, iż stawy w Koźminku zaczęły przelewać się nad groblami. Niezbędne było otwarcie całkowite otwarcie przepustów.

Niezbędne do tego było użycie łodzi motorowej. Choć uratowało z całą pewnością kilka domostw przed zalaniem, niestety podmyło drogę powiatową Koźminek – Moskurnia, która jest całkowicie nieprzejezdna.

Obecnie samochody kierowane są na objazdy przez strażaków i Policję z Koźminka.

Na miejscu:

349 [P] 10 – Star/Man – GBA – 2,5/16 – OSP Koźminek

349 [P] 11 – Star 266 – GBAM – 2,5/16 – OSP Koźminek

348[P]12 – Star – GBA – 2,5/16 – OSP Pietrzyków

o autorze

Redakcja