W dniach 17-19 czerwca na poligonie Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie odbyły się ćwiczenia dla Specjalistycznych Grup Ratownictwa Technicznego działających na terenie województwa śląskiego.

Celem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie i doskonalenie możliwości współdziałania i wykorzystania samochodów będących na wyposażeniu Specjalistycznych Grup Ratownictwa Technicznego DĄBROWA GÓRNICZA-GLIWICE, BIELSKO-BIAŁA i SZKOŁA CZĘSTOCHOWA. Doskonalono metody działania  w  warunkach  zbliżonych do rzeczywistych z wykorzystaniem: wciągarek, żurawi a także sprzętu hydraulicznego i pneumatycznego.

Sprawdzono umiejętności ratowników i dowódców w zakresie podejmowania decyzji, obsługi powierzonego sprzętu oraz współdziałania podczas zdarzeń, w których udział biorą zastępy wchodzące w skład SGRT. Strażacy trzech zmian służbowych ćwicząc, mieli możliwość praktycznego sprawdzenia własnych umiejętności i sprzętu w trudnych warunkach. Takie założenia to doskonały sprawdzian dla siły charakteru, wytrwałości, współpracy ramię w ramię ratowników – informuje Centralna Szkoła PSP.

Ćwiczenia składały się z trzech epizodów. Pierwszy zakładał wypadek z udziałem pojazdu szynowego, poszkodowany znajduje się pod wózkiem napędowym; drugi – cysterna przygniotła samochód osobowy, w środku znajdują się dwie osoby; trzeci – kierowca autobusu stracił panowanie nad pojazdem i przewrócił się na bok. Autobusem podróżowały dzieci.

Foto. CS PSP

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl