W piątek 29 października 2021 r. Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak wziął udział w uroczystości  ślubowania słuchaczy XXV Turnusu Dziennego Studium Aspirantów Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie.

Niniejsze wydarzenie zostało zainaugurowane Mszą Świętą w intencji kadetów i ich rodzin, którą odprawiono w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

Następnie na placu wewnętrznym Szkoły odbył się uroczysty apel, który rozpoczęto złożeniem meldunku Komendantowi Głównemu PSP. Po odegraniu hymnu i podniesieniu flagi państwowej na maszt, minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich strażaków Państwowej Straży Pożarnej i druhów Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy odeszli na wieczną służbę.

Kulminacyjnym punktem uroczystości, było ślubowanie 89 słuchaczy XXV Turnusu Dziennego Studium Aspirantów. W swoim przemówieniu, nadbryg. Andrzej Bartkowiak skierował do zebranych słowa:

„…przede wszystkim ogromne dzisiaj podziękowania kieruję w stronę kadry szkoły, za to że przygotowali Was do tego ślubowania. A szczególnie z wielkim sercem witam Waszych najbliższych i Wasze rodziny, bo jak powiada polskie przysłowie „Z kim przystajesz takim się stajesz”. Mieliście to szczęście moi drodzy kadeci, że macie wspaniałych rodziców, wspaniałe rodziny, które doprowadziły Was do takiego momentu w życiu, że chcecie być wśród nas – wśród elity ratowniczej, nie tylko naszej ojczyzny ale Europy i świata. Chcecie ratować innych i pomagać innym. Za to Wam, Szanowni Państwo z całego serca dziękuję, że wychowaliście taką, wspaniałą młodzież …

Szanowni Państwo, to też wyjątkowy czas, kiedy dołączacie do Państwowej Straży Pożarnej. Po pierwsze, to 30 lat funkcjonowania naszej instytucji. I po 3 dekadach jesteśmy naprawdę jedną z najlepszych ekip na świecie. Jeździmy po całym świecie, latamy po całym świecie, pomagamy. Nie dalej jak wczoraj, poleciało 11 ratowników medycznych z Państwowej Straży Pożarnej do Rumunii, pomagać w walce z pandemią.
Dołączacie do Państwowej Straży Pożarnej w momencie, kiedy mamy nowe wyzwania, coraz większe, coraz trudniejsze, o których nigdy wcześniej nawet nie myśleliśmy. I po trzecie, dołączacie do Państwowej Straży Pożarnej w momencie, kiedy ona się wspaniale rozwija. Nie dalej jak kilka dni temu z panem ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim, ogłosiliśmy kolejną ustawę modernizacyjną. Szanowni państwo, ponad miliard złotych trafi do Państwowej Straży Pożarnej po to, żeby się ona dalej rozwijała – też część środków trafi do tej szkoły…

Chcę też, żebyście pamiętali jedną, ważną rzecz – bycie strażakiem to jest duma – to jest ojczyzna -i to jest Bóg. Pamiętajcie dzisiaj słowa, które wygłosiliście podczas ślubowania – nigdy ich nie zapomnijcie! A jak przyjdzie moment zwątpienia, jak przyjdą trudy służby, to wtedy przeczytajcie sobie to jeszcze raz. Wtedy zrozumiecie, po co zostaliście strażakami i nigdy nie zapomnijcie tego dnia…”

Podczas apelu, Komendant Główny PSP oraz Komendant Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie uroczyście przekazali kluczyki do nowego średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego dla szkolnej Jednostki. Przekazując kluczyki nadbryg. Bartkowiak powiedział „ Panie brygadierze gratuluję, oby jak najczęściej służył do ćwiczeń, jak najmniej do akcji. Ale jeśli będzie potrzebny do pomagania drugiemu człowiekowi, to żeby nigdy nie zawiódł”.

Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP
Zdjęcia: Tomasz Wolski, CSPSP w Częstochowie

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl