4 marca 2014r. w Słupcy (woj. wielkopolskie) wybuchł pożar w hali magazynowej, gdzie składowane były tworzywa sztuczne w paletach przeznaczone do recyklingu. Zgłoszenie o pożarze do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP wpłynęło od pracownika, który przekazał informację, że palą się śmieci w hali. Na zewnątrz wydobywa się dym.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszej jednostki straży pożarnej z JRG PSP ze Słupcy dowodzący działaniami po dokonaniu wstępnego rozpoznania stwierdził ,że od strony ulicy Bielawskiej brak widocznych oznak pożaru natomiast z drugiej strony hali występowało silne zadymienie (dym wydobywał się na zewnątrz) – nie można było określić źródła ognia.

Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i odłączeniu zasilania w budynku przystąpiono do działań ratowniczo – gaśniczych: strażacy pracując w sprzęcie ochrony dróg oddechowych podali strumienie wody bezpośrednio do wnętrza hali oraz z podnośnika na dach obiektu. W miarę przybywania kolejnych sił i środków wprowadzano kolejnych strażaków do działań. Kontynuowano gaszenie płonącej hali oraz prowadzono działania w obronie przyległego budynku biurowego oraz składowanego w hali zboża, strażacy ewakuowali najbardziej zagrożone mienie z budynku biurowego. Podano sześć strumieni wody i pięć strumieni piany.

Po ugaszeniu płomieni używając sześciu wentylatorów oddymiono pomieszczenia w celu poprawy widoczności w zadymionej hali. Po oświetleniu terenu zdarzenia używając ładowacza usunięto sprasowane śmieci z wnętrza hali na zewnątrz, gdzie zostały dogaszone. Na czas prowadzenia działań gaśniczych ulica Bielawska została wyłączona z ruchu przez Policję. Na miejscu zdarzenia znajdował się również Zespół Ratownictwa Medycznego w celu zabezpieczenia działań ratowniczych.

Strażacy ściągnięci z dyżurów domowych w Komendzie podmieniali strażaków na miejscu pożaru. Podczas działań gaśniczych strażacy zużyli 40 aparatów powietrznych, część z nich dostarczona została z JRG PSP w Poznaniu.
W działaniach w sumie zaangażowanych było 26 zastępów straży pożarnej i 96 strażaków z: JRG PSP ze Słupcy, JRG PSP nr 2 z Poznania, Wojskowej Straży Pożarnej z Powidza oraz OSP: Piotrowice, Strzałkowo, Lądek, Kamień, Ostrowite, Gółkowo, Zagórów, Drążna i Słupca.

Tekst: st. kpt. Dariusz Różański; Zdjęcia: KP PSP Słupca
Źródło: straz.gov.pl

o autorze

Redakcja