Polscy strażacy, pogranicznicy i policjanci w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej od kilku godzin wiozą pomoc humanitarną dla Białorusi.

Białoruś wystosowała oficjalną prośbę o pomoc humanitarną dotyczącą zagrożenia koronawirusem. Rząd Polski przedstawił stronie białoruskiej ofertę pomocy i została ona przyjęta. Decyzją szefa MSWiA została utworzona Grupa Ratownicza składająca się z policjantów, strażaków i pograniczników.  

Konwój, w którym bierze udział 47 pojazdów, z czego 23 z PSP, 12 z Policji i 12 ze Straży Granicznej, z 96 funkcjonariuszami i pracownikami cywilnymi Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Straży Granicznej wyruszył w samo południe w stronę granicy z Białorusią. W celu sprawnego przejazdu na terenie Polski, konwój składa się z pięciu kolumn pilotowanych przez radiowozy policyjne.

W briefingu przed wyjazdem wzięli udział: Michał Dworczyk szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Maciej Wąsik wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Maciej Lang i Paweł Jabłoński wiceministrowie resortu Spraw Zagranicznych, Władimir Czuszew ambasador Republiki Białorusi w Polsce, nadbryg. Andrzej Bartkowiak komendant główny PSP, gen. insp. Jarosław Szymczyk komendant główny Policji, gen. dyw. Tomasz Praga komendant główny Straży Granicznej.

Polscy strażacy, policjanci i pogranicznicy dostarczą na Białoruś, w tym do Mińska i Grodna maseczki medyczne (1 mln szt.), maseczki ochronne (4 mln szt.), płyn dezynfekujący (250 tys. litrów), fartuchy i kombinezony (50 tys. szt.), przyłbice (20 tys. szt.) oraz 30 respiratorów i 21 tys. opakowań leków. Część sprzętu ochronnego i leków trafi do Polaków zamieszkujących Grodzieńszczyznę – informuje Komenda Główna PSP. 

Na Białoruś wyjechały wydzielone siły i środki Państwowej Straży Pożarnej z Komendy Głównej PSP, Warszawy, Wałcza, Ostrowa Wielkopolskiego, Ostródy, Elbląga, Ostrołęki, Nidzicy, Olsztyna, Płocka, Nowego Sącza, Ełku, Krosna, Krakowa, Siedlec, Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie, Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, Szkoły Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy i Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.

Nadbryg. Andrzej Bartkowiak komendant główny PSP życzył uczestnikom konwoju dobrej drogi i bezpiecznego powrotu. Podkreślił, że strażacy, policjanci i pogranicznicy oprócz materialnej pomocy dla Białorusi wiozą tam wielkie polskie serce.

Grupa wróci do kraju 6 czerwca.

o autorze

Redakcja/Łukasz