Tragiczne żniwo zebrał wypadek samochodowy, który wydarzył się w okolicach Annopola (gm. Miejska Górka) na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 434, łączącej Rawicz z Gostyniem z drogą wiodącą z Miejskiej Górki do Bojanowa.

We wtorek, 26 sierpnia 2008 r. przed godz. 16.00 prowadzony przez mieszkankę Leszna daewoo lanos, z trojgiem 11 – letnich chłopców w środku, uderzył w bok naczepy daf-a. Pod wpływem potwornej siły zderzeniowej auto osobowe, a w zasadzie jego wrak został odrzucony na pobocze. W nienaruszonym stanie zachował się jedynie niewielki fragment tylnej części wozu. Z kolei kierowca ciężarówki dopiero po przejechaniu kilkudziesięciu metrów zorientował się ,że coś się w ogóle stało.

Strażakom, którzy jako pierwsi dotarli na miejsce tragedii ukazał się przerażający widok: w zmasakrowanym lanosie znajdowała się nieprzytomna, konająca kobieta, a tuż obok na rowie – troje rannych, zszokowanych chłopców, których uspokajali i pocieszali przypadkowi świadkowie zdarzenia.

Utrudniony dostęp do ofiary, pozostającej wśród pogiętych blach uniemożliwił strażakom – ratownikom natychmiastowe przystąpienie do udzielenia jej I pomocy medycznej. Udało się jedynie założyć kołnierza ortopedyczny. Kierujący Działaniem Ratowniczym wiedział jednak, że za kilka chwil na miejscu wypadku pojawią się zespoły pogotowia ratunkowego i należy robić wszystko, aby do tego czasu wykonać drogę dojścia umożliwiającą wydobycie kobiety. Gdy jedni strażacy przy pomocy narzędzi hydraulicznych rozginali i rozcinali więziące elementy, pozostali opatrywali i wspierali psychicznie poszkodowane dzieci. Przybyły lekarz pogotowia ratunkowego stwierdziwszy krytyczny stan kierującej,natychmiast, gdy tylko udało się ją oswobodzić i ułożyć obok samochodu,przystąpił do przywracania podstawowych czynności życiowych. Trwająca kilkadziesiąt minut resuscytacja krążeniowo – oddechowa przyniosła pozytywny skutek. Dającą oznaki życia, 41 – letnią kobietę karetką „R” zabrano do rawickiego szpitala. Niestety, niedługo potem zmarła. Do szpitala przewiezieni zostali też mali pasażerowie daewoo. U nich na szczęście stwierdzono tylko powierzchowne rany.

W akcji ratowniczej uczestniczyli strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej KP PSP w Rawiczu, zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej w Miejskiej Górce, dwa zespoły ratownictwa medycznego,załogi trzech radiowozów policyjnych oraz specjalistyczny pojazd pomocy drogowej. Przyczyny i okoliczności wypadku badają funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu.

Źródło – KP PSP Rawicz

o autorze

Redakcja