W niedzielę 13 lipca 2008 około godz. 13:00 w miejscowości Lubień gm. Miedzichowo (powiat nowotomyski) na drodze krajowej nr 2 doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego. Z niewyjaśnionej przyczyny kierowca osobowego Mercedesa zjechał na przeciwny pas drogi doprowadzając do czołowego zderzenia z Fiatem Ducato.

Ogromna siła zderzenia spowodowała przewrócenie dostawczego pojazdu na bok, wewnątrz którego uwięziony został kierowca i pasażer. Prowadzący Mercedesa kierowca poniósł śmierć na miejscu, pasażerka opuściła samochód o własnych siłach doznając złamania ręki oraz ogólnych potłuczeń.

Na miejsce wypadku natychmiast zostały zadysponowane dwa samochody ratownictwa technicznego z JRG Nowy Tomyśl oraz jednostka OSP Miedzichowo. W pierwszej kolejności ratownicy po przeprowadzonym rozpoznaniu rozpoczęli mozolną walkę o życie uwięzionych osób w dostawczym pojeździe. Konieczne było zastosowanie ratowniczych narzędzi hydraulicznych i siłowników pneumatycznych.

Po kilkunastu minutach poszkodowani zostali wydobyci i przetransportowani do szpitala. Do transportu najbardziej poszkodowanej osoby zastosowano śmigłowiec lotniczego pogotowia ratunkowego, który zabrał rannego do szpitala w Poznaniu.

W trakcie prowadzonych czynności dochodzeniowych ustalono, że śmiertelną osobą wypadku okazał się profesor Bronisław Geremek. Zmierzał na ostatnie przedwakacyjne posiedzenia komisji Parlamentu Europejskiego. Przyczyną wypadku, w którym zginął Bronisław Geremek, może być usterka samochodu pisze internetowy serwis Dziennik.pl. Policja dopuszcza także hipotezę, że profesor mógł zasłabnąć za kierownicą.

Przypuszczenie to zostanie jednak sprawdzone przez biegłych. Ze wstępnych ustaleń wynika także, że Geremek nie przekroczył dozwolonej prędkości. Prezydent RP Lech Kaczyński dowiedziawszy się o śmierci profesora powiedział:

„Straciliśmy orędownika polskiej niepodległości w czasach, gdy była nam odebrana. Odszedł ambasador niepodległej już Rzeczypospolitej na wszystkich kontynentach, powszechnie obdarzany szacunkiem i uznaniem. W imieniu Polski i Polaków składam hołd Zmarłemu. Cześć Jego pamięci”.

Opracowanie: Bartosz Meler

Informacje, fotografie – KP PSP Nowy Tomyśl

o autorze

Redakcja