Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza w Sokółce od kilku dni posiada na wyposażeniu nowy średni samochód ratowniczo – gaśniczy.

Nowy nabytek to MAN TGM 13.290 z zabudową firmy Moto-Truck. Wyposażony jest w zbiornik wody o pojemności 2930 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 340 litrów, system piany sprężonej ze zbiornikiem 100 l i autopompa o wydajności prawie 3000 litrów na minutę przy ciśnieniu 8 bar. Pojazd dostarczono w całkowitym ukompletowaniu zgodnie z wytycznymi standaryzacji pojazdów w jednostkach PSP, powiększonym o rozbudowany zestaw narzędzi do ratownictwa drogowego.

Wartość samochodu to 1 mln 75 tysięcy złotych. W ramach projektu ‚Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV’ Państwowa Straż Pożarna kupiła 67 takich samochodów, od 2019 roku są systematycznie dostarczane do komend w całym kraju. Do województwa podlaskiego trafiły dwa takie samochody, drugi w ubiegłym roku otrzymała Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza w Zambrowie.

W Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej w Sokółce MAN zastąpił średni samochód Renault Midlum, który został zniszczony w maju 2019 r. w wypadku na skrzyżowaniu ulic Grodzieńska (DK-19), Mickiewicza i Wyszyńskiego. Wtedy w bok wozu uderzył samochód osobowy Skoda, kierowca jechał w kierunku ulicy Mickiewicza i nie zauważył w porę pędzącego Renault. Miał zielone światło. W wyniku uderzenia strażak stracił panowanie nad pojazdem, zjechał z drogi i wbił się w drewniany dom. Sąd Rejonowy w Sokółce uznał obu kierowców za winnych i ukarał ich grzywną w wysokości po 700 złotych.

Od wypadku do momentu wprowadzenia nowego wozu do podziału bojowego role pierwszego samochodu wyjazdowego pełnił MAN z Posterunku JRG Sokółka w Dąbrowie Białostockiej.

Foto. KP PSP Sokółka 

o autorze

Redakcja/Łukasz