Wczoraj (08.04.2009), od godziny 17 – stej strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Solec Kujawski zorganizowali ćwiczenia na obiekcie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Solcu Kujawskim.

[galeria=3,prawa]Założenie obejmowało odnalezienie i ewakuację poszkodowanych, lokalizację i ugaszenie pożaru, współpracę miedzy kilkoma zastępami (koordynacja i współdziałanie). Jako pierwszy na miejsce ćwiczeń dotarł GBA 1/1,9 Mercedes. Dowódca po rozpoznaniu sytuacji podjął decyzję zadysponowania dodatkowych sił i środków. Rozpoznanie okazało, że w budynku na III piętrze pomieszczenie socjalne objęte jest pożarem, a na korytarzu znajdują się 3 osoby poszkodowane (uczniowie). Jeden z nich potrzebował natychmiastowej pomocy medycznej z powodu złamania nogi (w tym celu użyto deski ratowniczej). Do budynku weszły dwie roty. Pierwsza rota do pomocy medycznej i ewakuacji, druga do zlokalizowania i ugaszenia pożaru.

[galeria=2,lewa]Po dotarciu drugiego wozu GBA 2,5/23 Star, rota została zadysponowana do wykonania linii zasilającej. Natomiast zadaniem drugiej roty była pomoc przy ewakuacji poszkodowanych. Podczas ćwiczeń okazało się, że w tym wypadku najszybszym sposobem rozwinięcia linii było wprowadzenie jej przez okno na III piętro przy pomocy linki.

Cele i założenia taktyczne zostały spełnione. Praca w Aparatach Ochrony Dróg Oddechowych wypadła dobrze. Pod koniec ćwiczeń chcąc sprawdzić swoją kondycję fizyczną przeprowadzono zawody między rotami. Dotyczyły one szybkości ubierania AODO, wejścia na III piętro i wprowadzenia linii szybkiego natarcia przez okno. Ćwiczenia trwały do godziny 19.00, uczestniczyło w nich 20 strażaków.

Autor: Lucyna Jurak

o autorze

Redakcja