Równo o 10:30 do Stanowiska Kierowania w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Sopocie wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu w budynku Poczty Polskiej przy ul. Kościuszki 2. Na miejscu pierwsi zjawili się funkcjonariusze policji, którzy zaczęli ewakuować pracowników i petentów poczty. Po dojechały inne siły i środki – strażacy oraz policjanci.

[galeria=12,prawa]Natychmiast wstrzymano ruch na ulicy po czym strażacy zabrali się za rozwijanie lin gaśniczych oraz drabiny, gdyż na jednym z pięter uwięziony został mężczyzna. Strażacy błyskawicznie sprowadzili bezpiecznie człowieka i oddali w ręce ratowników. Nie był to koniec akcji – strażacy odnaleźli pakunek przypominający bombę. Gdy przyjechał na miejsce patrol saperski okazało się, że jest to atrapa.

Tak wyglądał scenariusz ćwiczeń, które przeprowadziły służby miejskie w Sopocie, można powiedzieć iż były na tyle realistyczne, że przechodnie zgromadzeni przed budynkiem nie zdawali sobie sprawy, że strażacy wraz z policjantami udoskonalają swoje umiejętności i działania.

Na miejsce zadysponowano:

  • Renault Midliner – GBA (511[G]21)
  • VW Transporter T4 – SLRT (511[G]43)
  • Iveco Magirus – SD37 (511[G]53)
  • Mitsubishi L200 – SLOp (511[G]91)

Oraz siedem radiowozów policji i jeden samochód nadzoru ruchu ZKM Gdynia.

Andrzej Jakubiak

o autorze

Redakcja