W dniu 26 lutego 2011 roku w Sopocie przy Sanatorium Uzdrowiskowym Leśnik odbyły się manewry pozarządowych służb ratunkowych.Celem ćwiczeń było sprawdzenie umiejętności i współpracy z poszczególnymi organizjaciami w przypadku masowego wypadku.

Pierwszym akcentem manewrów była zbiórka w KM PSP Sopot uczestników, organizatorów Inspektoratu Ratowniczego Hufca ZHP Sopot oraz organizacji:
&

 • &S.N.R.R. „ADIUTARE” z Gdańska,
 • &POPR Gdynia,
 • &GRS PCK Trójmiasto,
 • &IRChG ZHP z Gdańska,
 • &HGR „ALFA” z Gdańska,
 • &IR ZHP w Sopocie,
 • &HKR „MEDICUS” ZHP w Gdańsku.

&

Po omówieniu działań, oraz oddelegowaniu osób odpowiedzialnych za manewry, część ratowników i widzów udała się autobusem na miejsce ćwiczeń gdzie wcześniej przygotowano scenkę wypadku drogowego i bójki pseudokibiców. Kilka minut przed godziną 19-stą &przy sanatorium Leśnik doszło do wypadku komunikacyjnego – zderzyły się dwa samochody, z czego jeden wjechał w przystanek autobusowy. Na miejsce zadysponowano, karetkę podstawową S.N.R.R. „Adiutare”. Przed jej przybyciem działania ratownicze podjęli ratownicy będący na miejscu.

Podczas gdy prowadzono akcję ratowniczą uczestników wypadku, będąca na miejscu policja otrzymała zgłoszenie że w pobliskim lesie doszło do tzw. „ustawki” kibiców dwóch zwaśnionych drużyn piłkarskich. Do poszukiwań zadysponowano ratowników Grupy Ratownictwa Specjalnego – PCK wraz z psami, a także Poszukiwawcze Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z Gdyni. Na drodze prowadzącej w głąb lasu znaleziono pierwszych uczestników bójki i natychmiast przystąpiono do udzielania pomocy. Ratownicy sukcesywnie ewakuowali poszkodowanych do punktu medycznego, gdzie trwała selekcja poszkodowanych na trzy grupy określające stan rannych: czerwony, żółty i zielony.

Rannych z wypadku i ustawki sukcesywnie odwoziły karetki z S.N.R.R. „Adiutare”, POPR Gdynia, HGR „ALFA” do poszczególnych szpitali. Manewry ostatecznie zakończono przed 23-cią, kiedy to wszyscy zmęczeni i wyziębieni spotkali się na podsumowaniu tych zdarzeń i działań ratowników. Mimo późnej pory, każda z osób będących w sali sopockiej strażnicy, przekazała plusy i minusy.

Do minusów zaliczono:

 • Zbyt mało przedsięwzięć tego typu, co powoduje małe doświadczenie w koordynacji takimi akcjami
 • Problemy z łącznością
 • Zbyt mała ilość sprzętu.
  &

Sporym problemem jest również małe jak nie prawie zerowe dofinansowanie organizacji zajmujących się ratowaniem ludzkiego życia. Część jak nie wszystkie organizacje planują wziąć &udział w zabezpieczeniu EURO 2012. W przypadku masowego wypadku bez niezbędnego sprzętu w niektórych elementach ratowania życia grupy są bezradne.

&

Natomiast do plusów niniejszych manewrów zaliczono:

 • możliwość poznania współpracy z innymi zespołami podczas prowadzenia akcji ratunkowych
 • wymianę doświadczeń.

&

Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz wykonano wspólne zdjęcie, co nie wątpliwie będzie przypominać pierwszą edycję, aż do następnej za rok. W dwóch zdarzeniach wzięło udział 38 ratowników, tj. siedem patroli, a także cztery karetki: trzy należące do grup i jeden dodatkowy zespół z SPR Sopot oraz ok. 30 pozorantów.

o autorze

Redakcja