Coroczne szkolenie dla opiekunów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu województwa pomorskiego chyba już na stałe wpisało się w harmonogram imprez organizowanych przez ZOW ZOSP RP w Pruszczu Gdańskim.

W dniach od 27 do 29 marca br. blisko 86 osób związanych z pracą z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą wzięło udział w szkoleniu, którego celem było zaprezentowanie różnych form pracy z młodzieżą. Poza formami pracy opiekunowie mieli czas także na integrację oraz wymianę doświadczeń i podzielenie się swoimi pomysłami realizowanymi w pracy z młodzieżą strażacką.

Tak jak na poprzednich szkoleniach, jak i na tegorocznym, tematyka zajęć podejmowanych przez organizatorów oraz prelegentów była różnorodna. Nie zabrakło tematów związanych z teorią pracy z MDP oraz zajęć praktycznych, które zrealizowane zostały w formie zabawowej. Poruszone zostały kwestie organizacyjne związane z prowadzeniem drużyny oraz cechy wzorowego opiekuna. Ponadto debiutanci na tegorocznym spotkaniu zostali zapoznani z tematyką dotychczasowych szkoleń.

m2
Jednym z zagadnień, które zostały podjęte na szkoleniu była analiza Regulaminu Zawodów Sportowo- Pożarniczych wg CTiF. W tym celu zostały przedstawione filmiki instruktażowe ukazujące błędne i prawidłowe zachowania zawodników w typowych konkurencjach, tj. ćwiczenie bojowe oraz sztafeta pożarnicza. Mimo, że coraz częściej słyszy się o przeprowadzaniu tego typu zawodów, to jednak nie wszędzie jest to realizowane.

Przedstawienie problematyki zawodów wg CTiF miało pokazać opiekunom, że to wcale nie jest trudne zadanie, poza posiadaniem (z pewnością dla większości drogiego) toru do ćwiczenia bojowego wymagane jest także zaangażowanie oraz dyscyplina, co ważne nie tylko ze strony członków drużyny.

m4
W ramach zajęć wieczornych, poza grami i zabawami integracyjnymi, uczestnicy szkolenia mogli zapoznać się z krokami strażackiej zumby. W Internecie krąży mnóstwo filmików, które ukazują jak strażacy z innych krajów potrafią „wyginać śmiało ciało”. Zumba strażacka mimo wysiłku i potrzeby zapamiętania kroków okazała się bardzo porywającym pomysłem.

Wielu opiekunów zadaje pytania dotyczące tego w jaki sposób pozyskać środki na działalność drużyny. Wychodząc im naprzeciw organizatorzy szkolenia postanowili przybliżyć im pewną formę pozyskania pieniędzy. Jest nią udział w projekcie pt. „Akumulator społeczny”. „Akumulator społeczny” to trwały, przyjazny i innowacyjny fundusz, którego celem jest pobudzanie aktywności społecznej mieszkanek i mieszkańców Pomorza. Skierowany jest on do grup nieformalnych i organizacji pozarządowych, działających na rzecz dobra wspólnego. Aktualnie został zakończony drugi konkurs grantowy, którego nabór wniosków trwał do 31 marca br. (więcej informacji w osobnym artykule).

m1

Mimo prognoz pogody, które zapowiadały deszczową aurę, udało się zorganizować spartakiadę pożarniczą. Chłód na dworze, pokonywanie torów przeszkód, konkurencje „na mokro”, czyli z użyciem litrów zimnej wody z jeziora, nikogo nie zniechęciły. Wręcz przeciwnie, sprawiły, że „opiekunowie z pomorskiego” nie tylko zdrowo ze sobą konkurowali, ale przede wszystkim doskonale się przy tym bawili. Natomiast jury składające się z członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej ze Starogardu Gdańskiego było bardzo dokładne, wymagające i oczywiście sprawiedliwe. Spartakiada pożarnicza to kolejna forma zarówno integracji, jak i zabawy, którą można (a nawet trzeba) wykorzystać w pracy z drużyną.

Po męczącej spartakiadzie członkowie MDP Starogard Gd. przygotowali dla uczestników szkolenia kolejną ciekawą formę zajęć, a mianowicie warsztaty piernikowe. Każdy z opiekunów otrzymał pierniczki, które za pomocą kolorowego lukru musiał  przyozdobić. Wydawałoby się, że to nie pora na pierniki, jednak to nie były tradycyjne pierniki na święta. Nasze pierniki to strażackie pierniki, których wykrój był związany właśnie z tematyką typowo strażacką.

Poza spartakiadą, grami i zabawami integracyjnymi, zajęciami teoretycznymi oraz warsztatami piernikowymi przed uczestnikami szkolenia pojawiło się kolejne „bojowe” zadanie. W związku z tym, że „śpiewać każdy może” każda z grup musiała to udowodnić prezentując tekst piosenki o tematyce strażackiej na podstawie znanej linii melodycznej. W tym wypadku wychowawcy MDP również wykazali się nie tylko kreatywnością ale także zdolnościami taneczno- muzycznymi.

Na zakończenie szkolenia jak zawsze przygotowana została ewaluacja, czyli podsumowanie. Celem ewaluacji było wyrażenie swojej opinii na temat szkolenia. Dzięki temu organizatorzy wiedzą co się udało, co należy dopracować i co zorganizować w przyszłości na tego typu przedsięwzięcie. Podsumowując tegoroczne szkolenie okazało się ono w pełni udane i wykorzystane przez uczestników, nie tylko ze względu na prowadzone rozmowy, ale przede wszystkim na tematykę, która została podjęta. Osobiście mam nadzieję, że zdobyte umiejętności i wiadomości zostaną przez uczestników w pełni wykorzystane.

Już teraz pojawiają się pytania o termin następnego szkolenia. Padają także propozycje częstszych spotkań kadry opiekunów z województwa pomorskiego. My jednak pozostajemy przy corocznej organizacji szkolenia. Dzięki temu mamy rok czasu na przygotowanie nowych i ciekawych tematów, którymi będziemy mogli się podzielić.

Powodzenia i…. do zobaczenia

o autorze

Agnieszka
Pochodzę z rodziny o tradycjach strażackich. Od 2002 roku z zaangażowaniem działam w Ochotniczej Straży Pożarnej poczynając od Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. W 2008 r. wstąpiłam w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej. W 2009 roku zaczęłam pełnić funkcję opiekuna MDP. Z młodzieżą jestem związana do chwili obecnej. Swoją wiedzę i doświadczenia pogłębiam biorąc udział w szkoleniach dla opiekunów MDP z woj. pomorskiego organizowanych przy współpracy z ZOW ZOSP RP w Pruszczu Gdańskim, ponadto uczestniczę w polsko- niemieckich seminariach dla opiekunów MDP. Zdobytą wiedzą i doświadczeniami chętnie dzielę się z innymi opiekunami MDP. W 2012 roku MDP Starogard Gd. pod moim przewodnictwem zdobyła II wyróżnienie w konkursie „Najlepsi z Najlepszych” na Wzorową MDP i jej Opiekuna, w roku 2013 moja MDP zajęła I miejsce w konkursie „Najlepsi z Najlepszych” co dało jej tytuł NAJLEPSZEJ MDP W POLSCE. Mnie przypadł tytuł Najlepszego Opiekuna MDP w Polsce. W 2013 roku zostałam wybrana na 5-cio letnią kadencję jako członek Komisji ds. Młodzieży i Sportu przy ZG ZOSP RP w Warszawie. Natomiast w styczniu 2014 roku zostałam mianowana na V-ce Przewodniczącą tej Komisji.