Sprzęt i pojazdy za grube miliony dla ‘rescEU DSIM POLAND’

Pod koniec ubiegłego roku do Akademii Pożarniczej trafiły pojazdy i sprzęt dla modułu ‘rescEU DSIM POLAND’.

W ramach zamówienia wartego ponad 55 milionów złotych dla powstającego modułu zakupiono nieoznakowany samochód ciężarowy Volvo 6×4, który przystosowany jest do przewozu sprzętu i posiada część serwisową oraz pojazdy typu ATV i UTV Polaris z przyczepami.

Są również szereg robotów i dronów, również do działań pod wodą. Wśród nich jest pierwsza w polskiej straży pożarnej wielozadaniowa platforma lądowa tzw. MUŁ, czyli Shark Robotics Barakuda i robot pirotechniczny Atrax, również firmy Shark Robotics, powstał w oparciu o opinie francuskich specjalsów.

Na długiej liście dostarczonego sprzętu jest jeszcze wyposażenie analityczne do zagrożeń chemicznych, biologicznych i radiacyjnych oraz sprzęt socjalny, ubrania ochronne, kombinezony przeciwodłamkowe i przeciwwybuchowe, zestawy do dekontaminacji, kamery taktyczne, noktowizje, kombinezony, hybrydowe systemy zabezpieczania dróg oddechowych, maski, buty, rękawice, hełmy, gogle i kamizelki taktyczne, sprzęt łączności i oświetleniowy, system monitoringu stanu zdrowia ratowników, wyposażenie mobilnego punktu koordynacji i dowodzenia, komputery, stacje meteo, sprzęt ratownictwa wysokościowego, sprzęt ratownictwa technicznego, narzędzia, namioty, ubrania specjalne i dużo więcej. Wszystko przechowywane w skrzyniach transportowych i skrzynio-paletach.

To jeszcze nie koniec

Na potrzeby modułu ma zostać przystosowany jeden z obiektów na terenie poligonu Akademii Pożarniczej w Nowym Dworze Mazowieckim.

Gotowi do działań międzynarodowych

Podstawą modułu będzie grupa 68 strażaków z istniejących specjalistycznych grup ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Trzon będzie stanowił komponent analityczny składający się z 39 strażaków z wykształceniem wyższym z chemii lub biologii lub fizyki. Ponadto utworzony będzie komponent dowódczy liczący 18 strażaków, komponent medyczny liczący 4 lekarzy lub ratowników medycznych i komponent logistyczny.

Moduł ‘rescEU DSIM POLAND’ osiągnie gotowość prawdopodobnie w przyszłym roku.

foto. APoż

Exit mobile version