W najbliższą sobotę na Stadionie Narodowym ma się odbyć wielki strażacki festyn. Przy piosenkach Budki Suflera bawić ma się kilkadziesiąt tysięcy osób – strażaków i ich rodzin. Impreza będzie zamknięta, a organizując ją fundacja ma wynająć arenę… za złotówkę.

Imprezę z okazji dwudziestolecia powołania Państwowej Straży Pożarnej imponuje skalą. Strażakom z całej Polski już wydano 60-tysięcy wejściówek, a organizator spodziewa się, że do stolicy zjedzie co najmniej 40 tysięcy osób.

Atrakcji nie zabraknie – zagrać mają m.in. Budka Suflera i Blue Cafe. Odbędą się też pokazy strażackie. Wszystko to tylko dla zaproszonych gości.

Sponsorzy dadzą złotówkę

Za organizację imprezy płacić mają „życzliwi sponsorzy”. Tak przynajmniej twierdzi Janusz Jędrzejczyk z Fundacji „Edura”, która imprezę organizuje.

W całej sytuacji dziwny jest tylko jeden szczegół – stadion, którego utrzymanie kosztuje 18 milionów złotych rocznie, miał na siebie zarabiać właśnie przy takich okazjach. Tyle, że fundacji „Edura” ma być wynajęty… za złotówkę.

– Umowa nie jest jeszcze podpisana – zastrzega w rozmowie z tvnwarszawa.pl Jędrzejczyk. I dodaje: – Tak, wynajem ma być za symboliczną złotówkę. Ale dochodzą też koszty za ewentualne zasłonięcie czy odsłonięcie dachu stadionu, zużycie energii, ścieki czy ochronę. Te koszty poznamy na podstawie rachunków – tłumaczy.

„Techniczny okres wyłączności”

Czemu Narodowe Centrum Sportu zdecydowało się wynająć stadion praktycznie za darmo? – Na Stadionie Narodowym w Warszawie od kilku dni trwają przygotowania do ułożenia murawy na dwie nadchodzące imprezy sportowe. W związku z tym w tej chwili stadion znajduje się w tzw. technicznym okresie wyłączności, w którym nie są organizowane imprezy komercyjne – tłumaczy biuro prasowe NCS.

Dlaczego więc strażacka impreza jednak się odbędzie? – Komenda Główna PSP wystąpiła do NCS z prośbą o wynajęcie stadionu w tym okresie, w pełni akceptując niedogodności związane z przygotowaniami do imprez i częściową niedostępnością płyty. Uwzględniając powyższą sytuację, NCS podjął decyzję o wynajęciu stadionu, przedstawiając organizatorowi ofertę wynajmu stadionu – tłumaczy NCS.

ran/roody – TVNWarszawa.pl

o autorze

Redakcja