Ochotnicza Straż Pożarna Gdańsk-Sobieszewo rozpoczęła starania o pozyskanie nowego sprzętu ochrony osobistej oraz nowego wyposażenia ratowniczego do swojej jednostki. Za źródło finansowania obrali Budżet Obywatelski Miasta Gdańska na rok 2020. Głosowanie rusza 9 września i potrwa ono do 23 września do 24:00.

Pomysłodawcami startu w Budżecie Obywatelskim Miasta Gdańska na rok 2020 są Prezes dh Adam Kaczamrek oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – pielęgniarz dh Arkadiusz Kuźmiński.

– Napisane zostały przez naszą jednostkę dwa projekty, które przeszły weryfikację formalną i dotyczącą możliwości ich realizacji. Teraz wszystko w rękach mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej i Miasta Gdańska. Czy się uda? Wierzę, że tak. Mam nadzieję, że bezpieczeństwo strażaków a jednocześnie bezpieczeństwo mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej nie jest nikomu obojętne. Naszą Wyspę odwiedza też bardzo dużo turystów. W przyszłym roku odbędzie się kolejny duży zlot harcerski więc ten sprzęt jest niezbędny do zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa – mówi dh Adam Kaczamrek – Prezes OSP Gdańsk-Sobieszewo.

Projekt nr 2 wybrany do głosowania nosi nazwę “”BEZPIECZEŃSTWO STRAŻAKÓW – WIĘKSZYM BEZPIECZEŃSTWEM MIESZKAŃCÓW WYSPY SOBIESZEWSKIEJ” – Zakup ubrań specjalnych do działań ratowniczych na Wyspie Sobieszewskiej dla strażaków OSP Gdańsk-Sobieszewo”. – Niestety ubrania strażaków naszej jednostki są bardzo mocno wyeksploatowane, a na nowe chwilowo nie ma co liczyć. Przyczyniać się to może do rozwoju wielu chorób zawodowych w tym również do nowotworów – opisuje problem pielęgniarz dh Arkadiusz Kuźmiński – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej OSP Gdańsk-Sobieszewo – Budżet Miasta Gdańska nie jest z gumy, nie można kupić wszystkiego czego byśmy chcieli, dlatego forma takiego pozyskania środków materialnych jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Projekt zakłada zabezpieczyć w nowe hełmy, ubrania bojowe i rękawice cały zastęp udający się do działań ratowniczo-gaśniczych. Niestety jak już wspomniałem obecne ubrania są przekazywane z jednego strażaka na drugiego. Ubrania posiadają liczne ubytki materiałowe i już od dawna się sypią. Robimy co możemy aby je reanimować ale dłużej już nie możemy tego też robić.

Kolejnym projektem, który został pozytywnie zarekomendowany to projekt nr 2 pod nazwą “”ZAKUP NOWEGO SPRZĘTU RATOWNICZO-GAŚNICZEGO DLA OSP GDAŃSK-SOBIESZEWO” – Polepszenie bezpieczeństwa p.pożarowego i skuteczności działania OSP Gdańsk-Sobieszewo na terenie Wyspy Sobieszewskiej”. – Tutaj głównym celem jest pozyskanie nowego sprzętu specjalistycznego niezbędnego w tak zróżnicowanym terenie jak nasz – tłumaczy dh Arkadiusz Kuźmiński – Duża ilość rozległych kompleksów leśnych oraz terenów rolniczych i rekreacyjnych – głównie łąk, poprzecinanych licznymi ciekami wodnymi przyciąga turystów. Dodatkowo w naszym rejonie działania znajduje się jedna z piękniejszych i jednocześnie niebezpiecznych Trójmiejskich plaż. Wszystko to powoduje, że w czasie sezonu letniego zwiększa się nasza aktywność w ramach działań ratownictwa wodnego i poszukiwawczego na plażach i w wodzie, którymi Wyspa Sobieszewska jest otoczona. Jak dodaje dh Adam Kaczmarek w sezonie wiosennym plagą są pożary nieużytków, a jesienią atakujące Wyspę Sobieszewską porywiste wiatry łamiące drzewa. Aby lepiej nieść pomoc w tych wszystkich rodzajach działań ratowniczych Ochotnicy z Gdańska Sobieszewa chcą pozyskać nowy dron wraz z przeszkoleniem operatorów. Dodatkowo chcą zakupić nowe pilarki do drewna i betonu.

– Jest to sprzęt specjalistyczny, można powiedzieć, że wykraczający częściowo z ram narzuconych przez Komendanta Głównego PSP, ale jeśli byśmy trzymali się utartych schematów to do dziś powinniśmy jeździć zaprzęgiem konnym z wiadrami z wodą – śmieje się dh Arkadiusz Kuźmiński – Trzeba iść z duchem czasu. Wiatrakowiec, tak dumnie kiedyś promowany przez Prezesa ZG OSP RP to całkowity przerost formy nad treścią a w naszych warunkach się całkowicie nie sprawdzi. Dron to przyszłość w straży pożarnej – zarówno Państwowej jak też Ochotniczej.

To pierwsze takie projekty w Budżecie Obywatelskim Miasta Gdańska. W żadnej z edycji BO Ochotnicza Straż Pożarna jeszcze nie startowała. Po sukcesach innych jednostek z Polski teraz czas na północną część kraju. OSP Gdańsk-Sobieszewo jest jedną z trzech jednostek miejskich Miasta Gdańska i jednocześnie jedną z największych. Jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

W Budżecie Obywatelskim Miasta Gdańska może głosować każdy mieszkaniec, niezależnie od wieku. Nie trzeba być też zameldowanym. Nasze dwa projekty – 2 i 6 są projektami lokalnymi Wyspy Sobieszewskiej co nie oznacza, że tylko mieszańcy Wyspy Sobieszewskiej mogą na nie oddać swój głos – tłumaczy dh Adam Kaczmarek.

– Nasza jednostka pomagać będzie mieszkańcom w głosowaniu w Budżecie Obywatelskim 2020 skierowany głównie do osób starszych. Przygotowany będzie punkt z dostępem do komputera. Też po jednej z niedzielnych mszy świętych w naszym kościele w Sobieszewie będziemy chcieli aby było można głosować Wartość obu zgłoszonych projektów wynosi łączne 86,900 zł więc jest o co walczyć – dodaje dh Arkadiusz Kuźmiński.

Ochotnicza Straż Pożarna Gdańsk-Sobieszewo rekomenduje też Projekt Ogólnomiejski nr 20 zgłoszony przez Michała Treskę – będącego strażakiem-ochotnikiem oraz członkiem Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa “ADIUTARE”. Projekt pod nazwą “”BEZPIECZNY GDAŃSK” – Zajęcia edukacyjne z zakresu pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży oraz zabezpieczenie medyczne przestrzeni publicznej podczas wydarzeń wraz z zakupem ambulansu ratunkowego” może być znakomitym uzupełnieniem obecnie realizowanych w Gdańsku projektów czyli powszechnego dostępu do defibrywaltrów AED oraz szkoleń dla dorosłych mieszkańców z zakresu pierwszej pomocy.

Strona Budżetu Obywatelskiego Miasta Gdańska na rok 2020 – www.gdansk.pl/budzet-obywatelski

Zachęcamy do odwiedzenia strony OSP Gdańsk-Sobieszewo – www.ospsobieszewo.wordpress.com lub znalezienie nas na Fb

Tekst i zdjęcia Arkadiusz Kuźmiński

o autorze

Redakcja