Wczoraj (5 maja) około godziny 18:00 do Powiatowego Stanowiska Kierowania w KP PSP Błonie, wpłynęła informacja o wypadku drogowym, który miał miejsce na granicy Starych Babic i Lipkowa pod Warszawą. Oficer dyżurny zadysponował na miejsce odpowiednie służby ratunkowe w tym miejscową jednostkę OSP.

Po dotarciu na miejsce zdarzenia dowódca ustalił, że rozbity samochód osobowy marki Mitsubishi Colt znajduje się w przydrożnym rowie, na prawym boku. Auto wbiło się karoserią w drzewo z takim impetem, że silnik pojazdu znajdował się w odległości około jednego metra od wraku.

W wyniku przeprowadzonego rozpoznania stwierdzono, że osoba kierująca tym samochodem osobowym znajduje się poza pojazdem. Z obrażeniami kończyn górnych oraz dolnych znajdowała się pod obieką zespołu pogotowia ratunkowego ze Starych Babic. Tyle szczęścia brakowało natomiast pasażerowi, który został zakleszczony we wraku pojazdu – niezbędna była interwencja strażaków wraz ze specjalistycznym sprzętem hydraulicznym.

Strażacy-ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, między innymi rozwijając linię gaśniczą, a następnie przystąpili do próby wykonania dostępu do poszkodowanego, co okazało się bardzo czasochłonne i skomplikowane – ze względu na miejsce w którym był zakleszczony poszkodowany, położenie oraz stan karoserii pojzdu. W między czasie przygotowano również tymczasowe lądowisko dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który został zadysponowany na miejsce wypadku.

Po dojeździe kolejnego zastępu, tym razem z JRG 7 Warszawa, w dalszym ciągu prowadzono prace w celu wykonania dostępu do poszkodowanego. Po dłuższej chwili strażacy z ogromnym wysiłkiemi uciężliwej pracy dokonali w końcu dostęp do osoby poszkodowanej i mogli swobodnie oraz bezpiecznie ewakuować osobę z wraku pojazdu oraz przekazać ją zespołowi pogotowia ratunkowego. Po zaopatrzeniu medycznym została ona przetransportowana śmigłowcem LPR do jednego z warszawskich szpitali. Kierowca pojazdu w tym samym czasie odjechał do szpitala jedną z dwóch karetek pogotowia, które były na miejscu.

&&

Po zakończeniu czynności ratowniczych oraz policyjnych samochód postawiono na koła, a następnie przesunięto na pobocze drogi. Z jezdni uprzątnięto pozostałości po wypadku. Za pomocą piły spalinowej odcięto również niebezpieczne zwisające nad jezdnią gałęzie z uszkodzonego w wyniku wypadku drzewa.

W środku wraku pojazdu ratownicy znaleźli zwłoki psa rasy Terier (York), co może świadczyć o tym z jakim impetem i siłą auto uderzyło w drzewo. Akcja trwała około dwóch godzin.

Na miejsce zadysponowano:

  • OSP Stare Babice
  • JRG 7 Warszawa
  • JRG Błonie
  • Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Zespoły Pogotowia Ratnkowego
  • Policja

&

Opracowano na podstawie tekstu: Michał Starnowski oraz Maciej Szuba z OSP Stare Babice. Dziękujemy również za nadesłanie zdjęć.

&

o autorze

Redakcja