Informację o pożarze w miejscowości Starościno dyżurny Stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej PSP w Słubicach otrzymał po godzinie 3:00 nad ranem w nocy z wtorku na środę.&Ogień wybuchł na poddaszu w domu wielorodzinnym.

Procedury zakładają, że prócz wykorzystania wody z wozów należy czerpać ją z pobliskich hydrantów. W tym wypadku zaopatrzenie w wodę było niewystarczające.&Z jednego hydrantu woda ledwo leciała, po czym po kwadransie przestała lecieć w ogóle. Dwa następne hydranty w okolicy nie działały. Przez tą sytuację spaleniu uległy dwa mieszkania oraz dach.

Dyrektor Miejskich Wodociągów twierdzi, iż woda w hydrantach nie musi być dostępna „od zaraz”. Według niej strażacy powinni powiadomić o skorzystaniu z hydrantów. Kierownik techniczny otrzymał informację dopiero o godzinie 4:17. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia uruchomił obejście awaryjne, otworzył też zasuwę wody z Rzepina i ciśnienie wróciło do normy.

Ogień szybko przedostał się na drewnianą konstrukcję dachu krytego papą.&Ze względu na zagrożenie z budynku ewakuowano 43 osoby. Do szpitala przewieziono jednego z mieszkańców, jednak&po udzieleniu pomocy medycznej, po kilku godzinach został wypuszczony.

W akcji gaszenia pożaru udział brało 13 zastępów straży pożarnej. Na miejsce zdarzenia przyjechał również&Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który po oględzinach stwierdził, że 12 na 17 mieszkań nie nadaje się do zamieszkania.&Przyczyny wzbuchu ognia ustalą policyjni specjaliści do spraw pożarnictwa.

Foto: KWP w Gorzowie Wielkopolskim

o autorze

Redakcja