W dniach 17 i 18 października br. strażacy i ratownicy z JRG Puck oraz jednostek OSP Gmin Puck i Krokowa (łącznie około 50 osób) przyjechało do Ochotniczej Straży Pożarnej w Starzynie. Celem tego dwudniowego spotkania były warsztaty gaśnicze.

Sam pomysł zorganizowania warsztatów urodził się podczas podobnych warsztatów w Sopocie. Około 5 miesięcy temu rozpoczęliśmy rozmowy z instruktorami na temat terminu i obowiązków po naszej stronie. Samo formalne załatwianie to około 2 miesięcy pracy, najwięcej zadań zostało na koniec tj. przygotowanie obiektów. Największym problemem jest obiekt, ponieważ budynek przeznaczony na komorę ogniową nie nadaje się do powtórnego wykorzystania. Kolejne podobne warsztaty planujemy zorganizować wiosną. Zainteresowanie ze strony PSP jak i OSP było tak duże że musieliśmy odmawiać i ograniczyć liczbę uczestników. – oznajmił organizator „mieszkaniówki” dh Tomasz Dettlaff.

Kadrę instruktorską tworzyli strażacy, którzy w tematyce pożarów wewnętrznych oraz ratownictwie siedzą już wiele lat. Pierwszego dnia zaczęto od zajęć teoretycznych. Pierwszym tematem, który przedstawił dh Marcin Chuchro był „Związki szkodliwe w atmosferze pożaru oraz sposoby zabezpieczania się przed nimi.” Następnie dh Witold Nocoń poruszył temat „Ratowania strażaków przez Strażaków”. Ostatnim elementem wykładów był temat „Wpływu temperatury na organizm człowieka” zaprezentowany przez ogn. Daniela Bela.

Po obiedzie przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Starzyna udaliśmy się na obiekty udostępnione przez Panią i Pana Tebinka z Parszkowa. Na czterech stanowiskach była możliwość zapoznania się z fazami rozwoju pożaru oraz wpływu wentylacji na sposób i intensywność się jego rozprzestrzeniania, operowania prądami gaśniczymi oraz poruszania się z linia gaśniczą. Na ostatnim stanowisku omawiane były zagadnienia związane z przygotowanie grupy asekuracyjnej oraz sposoby odnalezieni i ewakuacji poszkodowanych strażaków.

Ze względu na to, iż wszystkie kursy dla strażaków-ochotników odbywają się bez udziału ognia, każda tego typu inicjatywa to dla strażaka możliwość zebrania wiedzy i cennego doświadczenia. – powiedział nam instruktor dh Marcin Chuchro.

Drugi dzień został zdominowany przez ćwiczenia w komorze ogniowej. Każdy uczestnik warsztatów mógł na własnej skórze poczuć i zaobserwować przebieg rozwoju pożaru w skali makro. Przebywając w zamkniętym pomieszczeniu zaobserwować można było poszczególne etapy, począwszy od rozpalenia na ugaszeniu kończąc. Temperatura w strefie podsufitowej sięgała 800 stopni Celsjusza. Każdy uczestnik miał także możliwość poćwiczenia podawania prądu gaśniczego w strefę podsufitową w celu jej schłodzenia.

Ostatnim elementem zajęć był bardzo widowiskowy pokaz z komentarzem przeprowadzonym przez kpt. Dariusza Olcena na temat gazu LPG. Dzięki temu strażacy mogli zapoznać się z właściwościami propan-butanu: jego temperaturą, wrzeniem oraz parowaniem. Ponadto zaznajomili się z migracją gazu po emisji oraz sposobem wyznaczania stref wybuchowych przy wykorzystaniu urządzeń pomiarowych (mierników wielogazowych), a także spalaniem fazy gazowej w otwartym naczyniu jak i po nagłym odparowaniu z rozlewiska.

W małej skali udało się zaprezentować pożar mieszaniny palnej gazu z powietrzem tzw. FlashFire. Strażacy mogli również poczuć różnice podczas pożaru fazy ciekłej i gazowej. Ciekawym elementem była możliwość oglądania pożaru strumieniowego tzw. JetFire na zaworze butli.

10352280_926773980705876_1605089949413759503_n
Jednostka OSP Starzyno pragnie gorąco podziękować Komendantowi Powiatowemu mł. bryg. Bartłomiejowi Mollin, Starostwu Powiatowemu w Pucku za pamiątkowe koszulki, Urzędom Gmin w Pucku i Krokowej za pomoc finansową, koleżankom z KGW w Starzynie za przygotowanie przepysznych posiłków, Państwu Tebinka z udostępnienie pomieszczeń, Panu Piotrowi Plasun za przekazanie wody dla uczestników, członkom OSP w Starzynie za poświęcony czas i włożoną pracę, zarządowi OSP w Pucku za możliwość noclegu, instruktorom (Dariuszowi Olcen, Witoldowi Nocoń, Adamowi Skrzypkowskiemu, Marcinowi Chuchro, Mateuszowi Szultce, Rafałowi Własinowiczowi, Danielowi Bela) za przekazaną wiedzę, oraz wszystkim uczestnikom, którzy znaleźli czas i chęci aby się dokształcić.

Zdjęcia dzięki uprzejmości OSP w Starzynie

o autorze

Redakcja