Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. rozstrzygnął w czwartek przetarg na dostawę statku pożarniczego dla Portowej Straży Pożarnej.

Komisja przetargowa uznała za najkorzystniejszą ofertę stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. z Gdańska, która wybudowanie nowego statku wyceniła na blisko 40 milionów złotych.

Według specyfikacji statek ma być zaprojektowany i wybudowany w sposób umożliwiający jego eksploatację przez minimum 35 lat.

Na jego wyposażeniu znajdzie się zbiornik środka pianotwórczego o pojemności min. 15 000 litrów, zapora przeciw rozlewom, sprężarka do ładowania butli, agregat oddymiający, system gaszenia pożarów zewnętrznych o wydajności nie mniejszej niż 3600 m3/h składający się m.in. z: pompy o wydajności 2400 m3/h, pompy o wydajności 1200 m3/h, dwa działka wodno-pianowe w części dziobowej, działko wodno-pianowe w części rufowej, instalację na pianę ciężką i przenośny system do zwalczania pożarów na statkach, łódź operacyjno-ratunkowa itp.

Statek ma zapewniać wypełnianie funkcji gaśniczo-ratowniczych na morzu w każdych warunkach pogodowych oraz w warunkach zanieczyszczenia wody rozlewami olejowymi i skażenia atmosfery wyciekiem gazu LPG i LNG.

Nowy ‘Strażak’ powinien zostać dostarczony do 30 czerwca 2022 roku.

Foto. kadr YouTube

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl