Ponad 300 strażaków PSP i OSP uczestniczyło w dniach 26-29 stycznia w operacji wojewódzkiej pod kryptonimem ‘ROCZNICA 75’ związanej z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Całością przedsięwzięcia dowodził Zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP – st. bryg. Piotr Filipek. Na potrzeby koordynacji całością zadań wynikających z zabezpieczenia obchodów oraz w celu właściwej wymiany informacji z innymi służbami realizującymi zabezpieczenie, w miejscu głównych uroczystości został powołany Sztab Operacji, na czele którego stał Naczelnik Wydziału Operacyjnego KW PSP w Krakowie – mł. bryg. Marcin Bigaj. Działania przebiegły w ramach sześciu podoperacji na terenie Małopolski w powiatach oświęcimskim, w którym odbywały się główne uroczystości, a także w powiatach chrzanowskim, krakowskim oraz częściowo na obszarze woj. śląskiego – informuje Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie.

Operacja OŚWIĘCIM składała się z czterech podoperacji: ‘Brzezinka’, ’Dekontaminacja’, ’Odwód’ i ’Trasa’, natomiast operacja KRAKÓW z dwóch podoperacji: ‘Hotele’ i ‘Lotnisko’. Dowódcami operacji i podoperacji byli funkcjonariusze z Komendy Powiatowej PSP w Oświęcimiu, Komendy Miejskiej PSP w Krakowie i Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie.   

W ramach operacji ‚ROCZNICA 75’ w stan gotowości postawiona była Kompania Gaśnicza SMOK-1.

Jak informuje Małopolska Komenda Wojewódzka PSP, całość zabezpieczenia przebiegła spokojnie.  

Foto. KW PSP Kraków

o autorze

Redakcja/Łukasz