We wcześniejszym artykule napisałem różnice między strażą pożarną w Polsce, a tą w Stanach Zjednoczonych. W tym materiale chciałbym zaprezentować jak wygląda rekrutacja.

Jak już wcześniej wspominałem straż pożarna w USA składa się z niezależnie od siebie działających departamentów, dlatego między innymi z tego powodu rekrutacja nieco różni się w różnych częściach kraju.

W dużych miastach, gdzie działa wyłącznie zawodowa straż pożarna, kandydaci zgłaszają się „z ulicy”. Po przejściu badań, testu sprawności fizycznej, testu podstawowej wiedzy pożarniczej, badaniu przeszłości kryminalnej i rozmowie kwalifikacyjnej przyszli strażacy kierowani są do Akademii, która najczęściej trwa pół roku. Następnie pretendenci dostają przydział do odpowiedniej jednostki i przez około rok czasu pełnią służbę na okresie próbnym (candidate/probie).

Natomiast w dystryktach, gdzie straż pożarna jest ochotnicza lub mieszana (ochotnicza i zawodowa) rekrutacja nieco się różni. Główna różnica polega na tym, że aby dostać się w szeregi zawodowej straży pożarnej trzeba mieć doświadczenie ze służby ochotniczej.

us1

W tym przypadku proces rekrutacji opiszę na swoim przykładzie. Pierwszą rzeczą jest otrzymanie pakietu dokumentów rekruta, z którymi trzeba iść do odpowiadającej miejscu zamieszkania jednostki straży pożarnej, gdzie należy odbyć rozmowę z komendantem. Pytania są rozmaite oraz nieskomplikowane m.in. powód chęci wstąpienia w szeregi strażaków, doświadczenie, czy co do chwili obecnej się robiło.

Po uzyskania zgody od komendanta, dokument składa się do głównego biura. Tam pobierane są odciski palców, na podstawie których sprawdzana jest przeszłość kryminalna kandydata. Następnie organizowane jest spotkanie orientacyjne wszystkich kadetów do Akademii w danym roku. Aby w nim uczestniczyć trzeba się przygotować i zdać wcześniej kilka testów online dotyczących struktur dowodzenia w straży.

Po tym spotkaniu przyszli strażacy wysyłani są na badania lekarskie, które składają się ze szczepień, badań krwi, wydolności oddechowej oraz słuchu, testu na obecność narkotyków w organizmie. Muszą stawić się również u lekarza medycyny pracy.

Kolejnym krokiem jest test sprawności fizycznej tzw. CPAT (Candidate Physical Abilities Test), podczas którego kandydaci mają na sobie kamizelki ważące 50 funtów (1 funt to prawie pół kilograma), które mają za zadanie imitować ciężar wyposażenia strażaka podczas akcji.

Test składa się z ośmiu zadań:

1. Kandydat przez 3 minuty chodzi po ruchomych schodach z dodatkowym obciążeniem 25 funtów.

2. Przeciągnięcie węża o średnicy 1,75 cala z beczki oddalonej o 75 stóp, wykonując skręt o 90 stopni, a następnie przeciągnięcie go kolejne 25 stóp. W tym miejscu należy się zatrzymać, uklęknąć i przeciągnąć 50 stóp węża do siebie.

3. Przenoszenie sprzątu: przemieszczenie ciężarów symulujących dwie piły tarczowe na odległość 150 stóp.

4. Podnoszenie drabiny z ziemi, która końcem oparta jest o ścianę. Następnie rozsunięcie jej.

5. Symulacja wyważania drzwi: uderzani młotkiem ważącym 10 funtów w cel umieszczony na wysokości 1 metra nad ziemią do momentu odezwania się dzwonka (urządzenie mierzy siłę uderzenia).

6. Przejście tunelu symulującego poszukiwanie ofiar w zawalonym budynku. Tunel ma kształt litery U i kilka przeszkód wewnątrz.

7. Symulacja ewakuacji poszkodowanego: przeciągnięcie manekina ważącego 180 funtów na odległość 70 stóp.

8. Symulacja przebijania i zrywania sufitu: za pomocą bosaka podnosi się specjalnie obciążoną klapkę, znajdującą się 2,5 metra nad ziemią (przebijanie sufitu), a potem ciągnięcie za obciążony uchwyt (zrywanie sufitu).

Na wykonanie tych wszystkich zadań jest przeznaczone 10 minut i 20 sekund. Nie przyznawane są dodatkowe punkty za najlepszy czas. Aby go zdać trzeba zmieścić się w limicie czasu. Po przejściu rozmowy, wszystkich badań, przeszłości kryminalnej oraz testu przychodzi czas na Akademię. Trwa ona zazwyczaj pół roku i po jej ukończeniu kadet dostaje certyfikat Firefighter 1.

W mojej okolicy, ze względu na często występujące pożary lasów w Akademii szkolenie odbywa się również w tym kierunku. Po jej zakończeniu rozdawane są certyfikaty Wildland Firefighter. Każdy kandydat otrzymuje pager, dzięki któremu rozpoczyna wyjazdy do wezwań. Okres próbny w tym przypadku trwa kilka miesięcy. Po zakończeniu okresu próbnego strażak składa przysięgę oraz otrzymuje oficjalną odznakę.

Jeśli strażak, który jest już ochotnikiem chce dostać się na stanowisko zawodowego strażaka musi przejść podobny proces. Dodatkowo ratownik musi zdać test z wiedzy pożarniczej i medycznej. Z kolei, jeśli strażak zawodowy z odpowiednim doświadczeniem, bądź kursem organizowanym lokalnie przez certyfikowanych instruktorów ze Szkoły Głównej chce zostać oficerem ma obowiązek przejścia szkolenia, które odbywa się w Szkole Głównej.

Istnieje możliwość rozpoczęcia przygody ze strażą prywatnie – udając się do Akademii organizowanej na wyższych uczelniach, czy też poprzez zdobycie cywilnego stopnia magistra pożarnictwa. Pomimo tego, należy przejść rekrutację do zawodowej straży pożarnej tak jak każdy inny kandydat. Wykształcenie uzyskane wcześniej może pomóc w przyszłości w uzyskaniu awansu, po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia.

o autorze

Mateusz
Pomysłodawca i twórca Polskiego Serwisu Pożarniczego – Remiza.pl. W serwisie zajmuje się dosłownie wszystkim – od administracji serwisu po redagowanie nadesłanych tekstów. Straż pożarna to jego życie, co zresztą widać. Na co dzień strażak – ochotnik, który wdraża w życie pomysły oraz nowe funkcje w naszym serwisie.