18 listopada na nowo wybudowanym odcinku drogi ekspresowej S7 w Skarżysku – Kamiennej przeprowadzone zostały ćwiczenia pod kryptonimem ‘OBWODNICA SKARŻYSKO 2019’.

Scenariusz zakładał, że około godziny 9.30 kierowca samochodu osobowego jadąc w kierunku Warszawy w wyniku niezachowania ostrożności i niedostosowania prędkości do panujących warunków uderzył w stojącą na jezdni cysternę, w której doszło do awarii silnika. W wyniku zderzenia dochodzi do rozszczelnienia na płaszczu cysterny i wycieku substancji niebezpiecznej. Substancja zagraża dwóm osobom poszkodowanym pozostającym w samochodzie osobowym.

Na miejsce zadysponowano SGRChem-Eko SKARŻYSKO i OSP Skarżysko-Kamienna. Zadaniem strażaków była pilna ewakuacja poszkodowanych przy użyciu narzędzi hydraulicznych i zabezpieczenie wycieku niebezpiecznej substancji, w tym przypadku był to Styren.

W trakcie akcji na sąsiednim pasie doszło do kolejnego wypadku. Osobówka uderzyła w tył busa, którym podróżowało 12 osób. Do działań ruszyli strażacy z JRG i OSP Skarżysko-Kamienna i dodatkowo OSP z Bliżyna i Lipowego Pola Plebańskiego. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia strażacy przystąpili do segregacji osób poszkodowanych, osoby z samochodu osobowego i 7 osób z busa otrzymało kolor czerwony, który oznacza potrzebę pilnej ewakuacji i udzielenia natychmiastowej pomocy, trzy osoby którym pomoc może być udzielona w drugiej kolejności otrzymuje kolor żółty i jedna osoba, która nie wymaga pomocy medycznej otrzymuje kolor zielony.

Ratownicy podobnie jak w poprzednim przypadku przystąpili do wydobycia osób uwięzionych w zniszczonym samochodzie osobowym przy użycia sprzętu hydraulicznego. Niestety w trakcie wykonywania dostępu przybyły na miejsce lekarz Zespołu Ratownictwa Medycznego stwierdza zgon osób znajdujących się w samochodzie osobowym. W tym momencie główne działania skupiają się na wydostaniu osób pozostających w busie, udzieleniu im kwalifikowanej pierwszej pomocy i przekazani Zespołom Ratownictwa Medycznego.

Celem ćwiczeń było zapoznanie się z terenem i infrastrukturą nowego odcinka trasy S-7 oraz doskonalenie współdziałania służb ratowniczych podczas zdarzeń na drodze – poinformowała Komenda Powiatowa w Skarżysku – Kamiennej.

Foto. KP PSP Skarżysko-Kamienna 

o autorze

Redakcja/Łukasz