14 maja w zakładzie przetwórstwa mleczarskiego w Pasłęku zorganizowane zostały ćwiczenia pod kryptonimem ‘KWAS 2019’.

W ćwiczenia brali udział strażacy z JRG 3 w Pasłęku i Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego ‘ELBLĄG’ – poziom B i ‘OLSZTYN’ – poziom A.

Założeniem do ćwiczeń był wyciek kwasu solnego powstały przy próbie uzupełnienia medium w zbiorniku oraz zgubienie nieoznakowanego ładunku z pojazdu dostarczającego chemikalia do procesów produkcyjnych zakładu.

Do działań zadysponowano strażaków z JRG nr 3 z Pasłęka oraz grupę chemiczną z Elbląga i Olsztyna. Strażacy z JRG nr 3, którzy jako pierwsi dotarli na miejsce zabezpieczyli teren prowadzonych działań oraz dotarli do poszkodowanego celem jego ewakuacji. Następnie do swoich czynności przystąpiła przybyła na miejsce specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego poziom „B” z JRG Nr 1 w Elblągu, której zadaniem było zlikwidowanie wycieku. Kolejni na miejsce przybyli ratownicy ze specjalistycznej grupy ratownictwa chemicznego poziom „A” z JRG Nr 1 Olsztyn. Ich zadaniem było zabezpieczenie nieoznakowanych substancji oraz pobranie ich próbek celem dokonania identyfikacji.

– poinformował kpt. Maciej Kogut z elbląskiej straży pożarnej.

Po zakończeniu ćwiczeń strażacy zapoznali się z obiektem oraz substancjami wykorzystywanymi w procesach technologicznych przetwórstwa mleczarskiego.

Foto. KM PSP Elbląg

o autorze

Redakcja/Łukasz