Straż pożarna wydała w środę pozytywną opinię w sprawie Stadionu Narodowego w Warszawie. W czwartek rozpatrzony będzie wniosek o organizację imprezy masowej na otwarcie obiektu, zaplanowanej na niedzielę 29 stycznia.

„Zakończyliśmy czynności odbiorowe i zaopiniowaliśmy je pozytywnie. Zostały one przekazane inwestorowi. Nie jest to jednoznaczne z pozwoleniem na organizację imprezy masowej” – poinformował podczas prasowego briefingu brygadier straży pożarnej Ireneusz Kopczyński.

Kontrola dotyczyła płyty stadionu, która była wcześniej wyłączona z grudniowego odbioru całego obiektu. Jak powiedział Kopczyński na płycie zakończono już prace budowlane, co pozwoliło na wydanie pozytywnej opinii. Trwają jeszcze prace wykończeniowe i porządkowe, ale – zdaniem strażaków – nie wpływają one na bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Opinia straży to dopiero pierwszy krok na drodze do uzyskania pozwolenia na organizację imprezy masowej. Na jej podstawie inspektor nadzoru budowlanego może dokonać odbioru płyty boiska, co ma nastąpić w czwartek. Dopiero wówczas straż pożarna zaopiniuje wniosek organizatora o zgodę na przeprowadzenie imprezy masowej. Kopczyński wyjaśnił, że te procedury trwają równolegle i są wszelkie szanse, aby do piątku zostały zakończone.

Poinformował jednocześnie, że w czwartek komendant stołeczny straży pożarnej spotka się z organizatorami imprezy, aby wyjaśnić wątpliwości dotyczące zabezpieczenia dróg ewakuacyjnych i pożarowych na terenie stadionu. Rozwiązanie tego problemu jest warunkiem wydania pozytywnej opinii straży pożarnej.

„To będzie impreza nietypowa, bowiem wstęp nie jest limitowany biletami, a podczas jej trwania może następować wymiana widzów. Dlatego trzeba zapewnić taką organizację ruchu, aby osoby wchodzące nie blokowały dróg ewakuacyjnych, zaś droga pożarowa, prowadząca po koronie stadionu, była cały czas dostępna na wypadek konieczności przeprowadzenia akcji przez jednostki strażackie. Wiemy, że zainteresowanie otwarciem jest bardzo duże i dlatego musimy mieć pewność, że zachowane zostaną zasady bezpieczeństwa” – powiedział brygadier Karczyński podczas krótkiego briefingu przed Stadionem Narodowym.

Zaplanowana na niedzielę 29 stycznia impreza otwarcia przebiegać ma pod hasłem „Oto jestem!” i trwać od 15 do 20.30. Wstęp jest bezpłatny, bramy stadionu mają być otwarte od 14, a godzinę później rozpocznie się widowisko muzyczne z udziałem popularnych polskich zespołów. Po 20 inaugurację zakończyć ma pokaz fajerwerków.

Od poniedziałku na płytę ponownie wkroczą ekipy, aby zainstalować murawę, na której odbędzie się 11 lutego pierwszy na Stadionie Narodowym mecz piłkarski o Superpuchar pomiędzy zespołami Legii Warszawa i Wisły Kraków. Na 29 lutego zaplanowano międzypaństwowy mecz towarzyski Polska – Portugalia.

Źródło: Gazeta Prawna.pl

o autorze

Redakcja